| Monikko | eteisvärinät | Genetiivi | eteisvärinän |
| Monikon genetiivi | eteisvärinöiden | Monikon genetiivi | eteisvärinöitten |
| Partitiivi | eteisvärinää | Monikon partitiivi | eteisvärinöitä |
| Inessiivi | eteisvärinässä | Monikon inessiivi | eteisvärinöissä |
| Elatiivi | eteisvärinästä | Monikon elatiivi | eteisvärinöistä |
| Illatiivi | eteisvärinään | Monikon illatiivi | eteisvärinöihin |
| Adessiivi | eteisvärinällä | Monikon adessiivi | eteisvärinöillä |
| Ablatiivi | eteisvärinältä | Monikon ablatiivi | eteisvärinöiltä |
| Allatiivi | eteisvärinälle | Monikon allatiivi | eteisvärinöille |
| Essiivi | eteisvärinänä | Monikon essiivi | eteisvärinöinä |
| Translatiivi | eteisvärinäksi | Monikon translatiivi | eteisvärinöiksi |
| Monikon instruktiivi | eteisvärinöin | Abessiivi | eteisvärinättä |
| Monikon abessiivi | eteisvärinöittä | Monikon akkusatiivi | eteisvärinät |