| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Pronominit | |||
| 1. | |||
| 2. | vanhahtava | ||
| 3. | vanhahtava, harvinainen | ||
| 4. | vanhahtava | ||
| 5. | vanhahtava | ||
| 6. | vanhahtava, harvinainen | ||
| Monikko | kumpaiset | Monikko | kumpaiseni |
| Monikko | kumpaisesi | Monikko | kumpaisemme |
| Monikko | kumpaisenne | Monikko | kumpaisensa |
| Genetiivi | kumpaisen | Genetiivi | kumpaiseni |
| Genetiivi | kumpaisesi | Genetiivi | kumpaisemme |
| Genetiivi | kumpaisenne | Genetiivi | kumpaisensa |
| Monikon genetiivi | kumpaisten | Monikon genetiivi | kumpaisien |
| Monikon genetiivi | kumpaisteni | Monikon genetiivi | kumpaisieni |
| Monikon genetiivi | kumpaistesi | Monikon genetiivi | kumpaisiesi |
| Monikon genetiivi | kumpaistemme | Monikon genetiivi | kumpaisiemme |
| Monikon genetiivi | kumpaistenne | Monikon genetiivi | kumpaisienne |
| Monikon genetiivi | kumpaistensa | Monikon genetiivi | kumpaisiensa |
| Partitiivi | kumpaista | Partitiivi | kumpaistani |
| Partitiivi | kumpaistasi | Partitiivi | kumpaistamme |
| Partitiivi | kumpaistanne | Partitiivi | kumpaistaan |
| Partitiivi | kumpaistansa | Monikon partitiivi | kumpaisia |
| Monikon partitiivi | kumpaisiani | Monikon partitiivi | kumpaisiasi |
| Monikon partitiivi | kumpaisiamme | Monikon partitiivi | kumpaisianne |
| Monikon partitiivi | kumpaisiaan | Monikon partitiivi | kumpaisiansa |
| Inessiivi | kumpaisessa | Inessiivi | kumpaisessani |
| Inessiivi | kumpaisessasi | Inessiivi | kumpaisessamme |
| Inessiivi | kumpaisessanne | Inessiivi | kumpaisessaan |
| Inessiivi | kumpaisessansa | Monikon inessiivi | kumpaisissa |
| Monikon inessiivi | kumpaisissani | Monikon inessiivi | kumpaisissasi |
| Monikon inessiivi | kumpaisissamme | Monikon inessiivi | kumpaisissanne |
| Monikon inessiivi | kumpaisissaan | Monikon inessiivi | kumpaisissansa |
| Elatiivi | kumpaisesta | Elatiivi | kumpaisestani |
| Elatiivi | kumpaisestasi | Elatiivi | kumpaisestamme |
| Elatiivi | kumpaisestanne | Elatiivi | kumpaisestaan |
| Elatiivi | kumpaisestansa | Monikon elatiivi | kumpaisista |
| Monikon elatiivi | kumpaisistani | Monikon elatiivi | kumpaisistasi |
| Monikon elatiivi | kumpaisistamme | Monikon elatiivi | kumpaisistanne |
| Monikon elatiivi | kumpaisistaan | Monikon elatiivi | kumpaisistansa |
| Illatiivi | kumpaiseen | Illatiivi | kumpaiseeni |
| Illatiivi | kumpaiseesi | Illatiivi | kumpaiseemme |
| Illatiivi | kumpaiseenne | Illatiivi | kumpaiseensa |
| Monikon illatiivi | kumpaisiin | Monikon illatiivi | kumpaisiini |
| Monikon illatiivi | kumpaisiisi | Monikon illatiivi | kumpaisiimme |
| Monikon illatiivi | kumpaisiinne | Monikon illatiivi | kumpaisiinsa |
| Adessiivi | kumpaisella | Adessiivi | kumpaisellani |
| Adessiivi | kumpaisellasi | Adessiivi | kumpaisellamme |
| Adessiivi | kumpaisellanne | Adessiivi | kumpaisellaan |
| Adessiivi | kumpaisellansa | Monikon adessiivi | kumpaisilla |
| Monikon adessiivi | kumpaisillani | Monikon adessiivi | kumpaisillasi |
| Monikon adessiivi | kumpaisillamme | Monikon adessiivi | kumpaisillanne |
| Monikon adessiivi | kumpaisillaan | Monikon adessiivi | kumpaisillansa |
| Ablatiivi | kumpaiselta | Ablatiivi | kumpaiseltani |
| Ablatiivi | kumpaiseltasi | Ablatiivi | kumpaiseltamme |
| Ablatiivi | kumpaiseltanne | Ablatiivi | kumpaiseltaan |
| Ablatiivi | kumpaiseltansa | Monikon ablatiivi | kumpaisilta |
| Monikon ablatiivi | kumpaisiltani | Monikon ablatiivi | kumpaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kumpaisiltamme | Monikon ablatiivi | kumpaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kumpaisiltaan | Monikon ablatiivi | kumpaisiltansa |
| Allatiivi | kumpaiselle | Allatiivi | kumpaiselleni |
| Allatiivi | kumpaisellesi | Allatiivi | kumpaisellemme |
| Allatiivi | kumpaisellenne | Allatiivi | kumpaiselleen |
| Allatiivi | kumpaisellensa | Monikon allatiivi | kumpaisille |
| Monikon allatiivi | kumpaisilleni | Monikon allatiivi | kumpaisillesi |
| Monikon allatiivi | kumpaisillemme | Monikon allatiivi | kumpaisillenne |
| Monikon allatiivi | kumpaisilleen | Monikon allatiivi | kumpaisillensa |
| Essiivi | kumpaisena | Essiivi | kumpaisenani |
| Essiivi | kumpaisenasi | Essiivi | kumpaisenamme |
| Essiivi | kumpaisenanne | Essiivi | kumpaisenaan |
| Essiivi | kumpaisenansa | Monikon essiivi | kumpaisina |
| Monikon essiivi | kumpaisinani | Monikon essiivi | kumpaisinasi |
| Monikon essiivi | kumpaisinamme | Monikon essiivi | kumpaisinanne |
| Monikon essiivi | kumpaisinaan | Monikon essiivi | kumpaisinansa |
| Translatiivi | kumpaiseksi | Translatiivi | kumpaisekseni |
| Translatiivi | kumpaiseksesi | Translatiivi | kumpaiseksemme |
| Translatiivi | kumpaiseksenne | Translatiivi | kumpaisekseen |
| Translatiivi | kumpaiseksensa | Monikon translatiivi | kumpaisiksi |
| Monikon translatiivi | kumpaisikseni | Monikon translatiivi | kumpaisiksesi |
| Monikon translatiivi | kumpaisiksemme | Monikon translatiivi | kumpaisiksenne |
| Monikon translatiivi | kumpaisikseen | Monikon translatiivi | kumpaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kumpaisin | Abessiivi | kumpaisetta |
| Abessiivi | kumpaisettani | Abessiivi | kumpaisettasi |
| Abessiivi | kumpaisettamme | Abessiivi | kumpaisettanne |
| Abessiivi | kumpaisettaan | Abessiivi | kumpaisettansa |
| Monikon abessiivi | kumpaisitta | Monikon abessiivi | kumpaisittani |
| Monikon abessiivi | kumpaisittasi | Monikon abessiivi | kumpaisittamme |
| Monikon abessiivi | kumpaisittanne | Monikon abessiivi | kumpaisittaan |
| Monikon abessiivi | kumpaisittansa | Monikon komitatiivi | kumpaisine |
| Monikon komitatiivi | kumpaisineni | Monikon komitatiivi | kumpaisinesi |
| Monikon komitatiivi | kumpaisinemme | Monikon komitatiivi | kumpaisinenne |
| Monikon komitatiivi | kumpaisineen | Monikon komitatiivi | kumpaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | kumpaiset | Monikon akkusatiivi | kumpaiseni |
| Monikon akkusatiivi | kumpaisesi | Monikon akkusatiivi | kumpaisemme |
| Monikon akkusatiivi | kumpaisenne | Monikon akkusatiivi | kumpaisensa |
| Akkusatiivi | kumpaiseni | Akkusatiivi | kumpaisesi |
| Akkusatiivi | kumpaisemme | Akkusatiivi | kumpaisenne |
| Akkusatiivi | kumpaisensa |