Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Pronominit
1.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
2.vanhahtava
  • ÄäntäminenUS
3.vanhahtava, harvinainen
4.vanhahtava
5.vanhahtava
6.vanhahtava, harvinainen

Määritelmät

Pronomini

  1. (interrogatiivinen) kumpi kahdesta vaihtoehdosta

Esimerkit

  • Pöydän kumpainen puol' on jo täynnä, niin käyn keskelle.
    • Both sides are even: here I'll sit i' the midst (Macbeth in Act III, Scene IV)
  • Osaatko sanoa, kumpainen näistä olisi parempi?
    • Can you say, which one of these (two) would be better?
  • Kahdessa on valinnanvaraa, mutta kumpaisen valitsisin.

Taivutusmuodot

MonikkokumpaisetMonikkokumpaiseni
MonikkokumpaisesiMonikkokumpaisemme
MonikkokumpaisenneMonikkokumpaisensa
GenetiivikumpaisenGenetiivikumpaiseni
GenetiivikumpaisesiGenetiivikumpaisemme
GenetiivikumpaisenneGenetiivikumpaisensa
Monikon genetiivikumpaistenMonikon genetiivikumpaisien
Monikon genetiivikumpaisteniMonikon genetiivikumpaisieni
Monikon genetiivikumpaistesiMonikon genetiivikumpaisiesi
Monikon genetiivikumpaistemmeMonikon genetiivikumpaisiemme
Monikon genetiivikumpaistenneMonikon genetiivikumpaisienne
Monikon genetiivikumpaistensaMonikon genetiivikumpaisiensa
PartitiivikumpaistaPartitiivikumpaistani
PartitiivikumpaistasiPartitiivikumpaistamme
PartitiivikumpaistannePartitiivikumpaistaan
PartitiivikumpaistansaMonikon partitiivikumpaisia
Monikon partitiivikumpaisianiMonikon partitiivikumpaisiasi
Monikon partitiivikumpaisiammeMonikon partitiivikumpaisianne
Monikon partitiivikumpaisiaanMonikon partitiivikumpaisiansa
InessiivikumpaisessaInessiivikumpaisessani
InessiivikumpaisessasiInessiivikumpaisessamme
InessiivikumpaisessanneInessiivikumpaisessaan
InessiivikumpaisessansaMonikon inessiivikumpaisissa
Monikon inessiivikumpaisissaniMonikon inessiivikumpaisissasi
Monikon inessiivikumpaisissammeMonikon inessiivikumpaisissanne
Monikon inessiivikumpaisissaanMonikon inessiivikumpaisissansa
ElatiivikumpaisestaElatiivikumpaisestani
ElatiivikumpaisestasiElatiivikumpaisestamme
ElatiivikumpaisestanneElatiivikumpaisestaan
ElatiivikumpaisestansaMonikon elatiivikumpaisista
Monikon elatiivikumpaisistaniMonikon elatiivikumpaisistasi
Monikon elatiivikumpaisistammeMonikon elatiivikumpaisistanne
Monikon elatiivikumpaisistaanMonikon elatiivikumpaisistansa
IllatiivikumpaiseenIllatiivikumpaiseeni
IllatiivikumpaiseesiIllatiivikumpaiseemme
IllatiivikumpaiseenneIllatiivikumpaiseensa
Monikon illatiivikumpaisiinMonikon illatiivikumpaisiini
Monikon illatiivikumpaisiisiMonikon illatiivikumpaisiimme
Monikon illatiivikumpaisiinneMonikon illatiivikumpaisiinsa
AdessiivikumpaisellaAdessiivikumpaisellani
AdessiivikumpaisellasiAdessiivikumpaisellamme
AdessiivikumpaisellanneAdessiivikumpaisellaan
AdessiivikumpaisellansaMonikon adessiivikumpaisilla
Monikon adessiivikumpaisillaniMonikon adessiivikumpaisillasi
Monikon adessiivikumpaisillammeMonikon adessiivikumpaisillanne
Monikon adessiivikumpaisillaanMonikon adessiivikumpaisillansa
AblatiivikumpaiseltaAblatiivikumpaiseltani
AblatiivikumpaiseltasiAblatiivikumpaiseltamme
AblatiivikumpaiseltanneAblatiivikumpaiseltaan
AblatiivikumpaiseltansaMonikon ablatiivikumpaisilta
Monikon ablatiivikumpaisiltaniMonikon ablatiivikumpaisiltasi
Monikon ablatiivikumpaisiltammeMonikon ablatiivikumpaisiltanne
Monikon ablatiivikumpaisiltaanMonikon ablatiivikumpaisiltansa
AllatiivikumpaiselleAllatiivikumpaiselleni
AllatiivikumpaisellesiAllatiivikumpaisellemme
AllatiivikumpaisellenneAllatiivikumpaiselleen
AllatiivikumpaisellensaMonikon allatiivikumpaisille
Monikon allatiivikumpaisilleniMonikon allatiivikumpaisillesi
Monikon allatiivikumpaisillemmeMonikon allatiivikumpaisillenne
Monikon allatiivikumpaisilleenMonikon allatiivikumpaisillensa
EssiivikumpaisenaEssiivikumpaisenani
EssiivikumpaisenasiEssiivikumpaisenamme
EssiivikumpaisenanneEssiivikumpaisenaan
EssiivikumpaisenansaMonikon essiivikumpaisina
Monikon essiivikumpaisinaniMonikon essiivikumpaisinasi
Monikon essiivikumpaisinammeMonikon essiivikumpaisinanne
Monikon essiivikumpaisinaanMonikon essiivikumpaisinansa
TranslatiivikumpaiseksiTranslatiivikumpaisekseni
TranslatiivikumpaiseksesiTranslatiivikumpaiseksemme
TranslatiivikumpaiseksenneTranslatiivikumpaisekseen
TranslatiivikumpaiseksensaMonikon translatiivikumpaisiksi
Monikon translatiivikumpaisikseniMonikon translatiivikumpaisiksesi
Monikon translatiivikumpaisiksemmeMonikon translatiivikumpaisiksenne
Monikon translatiivikumpaisikseenMonikon translatiivikumpaisiksensa
Monikon instruktiivikumpaisinAbessiivikumpaisetta
AbessiivikumpaisettaniAbessiivikumpaisettasi
AbessiivikumpaisettammeAbessiivikumpaisettanne
AbessiivikumpaisettaanAbessiivikumpaisettansa
Monikon abessiivikumpaisittaMonikon abessiivikumpaisittani
Monikon abessiivikumpaisittasiMonikon abessiivikumpaisittamme
Monikon abessiivikumpaisittanneMonikon abessiivikumpaisittaan
Monikon abessiivikumpaisittansaMonikon komitatiivikumpaisine
Monikon komitatiivikumpaisineniMonikon komitatiivikumpaisinesi
Monikon komitatiivikumpaisinemmeMonikon komitatiivikumpaisinenne
Monikon komitatiivikumpaisineenMonikon komitatiivikumpaisinensa
Monikon akkusatiivikumpaisetMonikon akkusatiivikumpaiseni
Monikon akkusatiivikumpaisesiMonikon akkusatiivikumpaisemme
Monikon akkusatiivikumpaisenneMonikon akkusatiivikumpaisensa
AkkusatiivikumpaiseniAkkusatiivikumpaisesi
AkkusatiivikumpaisemmeAkkusatiivikumpaisenne
Akkusatiivikumpaisensa