| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | stray dog, stray |
| Monikko | kulkukoirat | Genetiivi | kulkukoiran |
| Monikon genetiivi | kulkukoirien | Partitiivi | kulkukoiraa |
| Monikon partitiivi | kulkukoiria | Inessiivi | kulkukoirassa |
| Monikon inessiivi | kulkukoirissa | Elatiivi | kulkukoirasta |
| Monikon elatiivi | kulkukoirista | Illatiivi | kulkukoiraan |
| Monikon illatiivi | kulkukoiriin | Adessiivi | kulkukoiralla |
| Monikon adessiivi | kulkukoirilla | Ablatiivi | kulkukoiralta |
| Monikon ablatiivi | kulkukoirilta | Allatiivi | kulkukoiralle |
| Monikon allatiivi | kulkukoirille | Essiivi | kulkukoirana |
| Monikon essiivi | kulkukoirina | Translatiivi | kulkukoiraksi |
| Monikon translatiivi | kulkukoiriksi | Monikon instruktiivi | kulkukoirin |
| Abessiivi | kulkukoiratta | Monikon abessiivi | kulkukoiritta |
| Monikon akkusatiivi | kulkukoirat |