| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kaanit | Genetiivi | kaanin |
| Monikon genetiivi | kaanien | Partitiivi | kaania |
| Monikon partitiivi | kaaneja | Inessiivi | kaanissa |
| Monikon inessiivi | kaaneissa | Elatiivi | kaanista |
| Monikon elatiivi | kaaneista | Illatiivi | kaaniin |
| Monikon illatiivi | kaaneihin | Adessiivi | kaanilla |
| Monikon adessiivi | kaaneilla | Ablatiivi | kaanilta |
| Monikon ablatiivi | kaaneilta | Allatiivi | kaanille |
| Monikon allatiivi | kaaneille | Essiivi | kaanina |
| Monikon essiivi | kaaneina | Translatiivi | kaaniksi |
| Monikon translatiivi | kaaneiksi | Monikon instruktiivi | kaanein |
| Abessiivi | kaanitta | Monikon abessiivi | kaaneitta |
| Monikon akkusatiivi | kaanit |