Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkosensuroidutMonikkosensuroituni
MonikkosensuroitusiMonikkosensuroitumme
MonikkosensuroitunneMonikkosensuroitunsa
GenetiivisensuroidunGenetiivisensuroituni
GenetiivisensuroitusiGenetiivisensuroitumme
GenetiivisensuroitunneGenetiivisensuroitunsa
Monikon genetiivisensuroitujenMonikon genetiivisensuroitujeni
Monikon genetiivisensuroitujesiMonikon genetiivisensuroitujemme
Monikon genetiivisensuroitujenneMonikon genetiivisensuroitujensa
PartitiivisensuroituaPartitiivisensuroituani
PartitiivisensuroituasiPartitiivisensuroituamme
PartitiivisensuroituannePartitiivisensuroituaan
PartitiivisensuroituansaMonikon partitiivisensuroituja
Monikon partitiivisensuroitujaniMonikon partitiivisensuroitujasi
Monikon partitiivisensuroitujammeMonikon partitiivisensuroitujanne
Monikon partitiivisensuroitujaanMonikon partitiivisensuroitujansa
InessiivisensuroidussaInessiivisensuroidussani
InessiivisensuroidussasiInessiivisensuroidussamme
InessiivisensuroidussanneInessiivisensuroidussaan
InessiivisensuroidussansaMonikon inessiivisensuroiduissa
Monikon inessiivisensuroiduissaniMonikon inessiivisensuroiduissasi
Monikon inessiivisensuroiduissammeMonikon inessiivisensuroiduissanne
Monikon inessiivisensuroiduissaanMonikon inessiivisensuroiduissansa
ElatiivisensuroidustaElatiivisensuroidustani
ElatiivisensuroidustasiElatiivisensuroidustamme
ElatiivisensuroidustanneElatiivisensuroidustaan
ElatiivisensuroidustansaMonikon elatiivisensuroiduista
Monikon elatiivisensuroiduistaniMonikon elatiivisensuroiduistasi
Monikon elatiivisensuroiduistammeMonikon elatiivisensuroiduistanne
Monikon elatiivisensuroiduistaanMonikon elatiivisensuroiduistansa
IllatiivisensuroituunIllatiivisensuroituuni
IllatiivisensuroituusiIllatiivisensuroituumme
IllatiivisensuroituunneIllatiivisensuroituunsa
Monikon illatiivisensuroituihinMonikon illatiivisensuroituihini
Monikon illatiivisensuroituihisiMonikon illatiivisensuroituihimme
Monikon illatiivisensuroituihinneMonikon illatiivisensuroituihinsa
AdessiivisensuroidullaAdessiivisensuroidullani
AdessiivisensuroidullasiAdessiivisensuroidullamme
AdessiivisensuroidullanneAdessiivisensuroidullaan
AdessiivisensuroidullansaMonikon adessiivisensuroiduilla
Monikon adessiivisensuroiduillaniMonikon adessiivisensuroiduillasi
Monikon adessiivisensuroiduillammeMonikon adessiivisensuroiduillanne
Monikon adessiivisensuroiduillaanMonikon adessiivisensuroiduillansa
AblatiivisensuroidultaAblatiivisensuroidultani
AblatiivisensuroidultasiAblatiivisensuroidultamme
AblatiivisensuroidultanneAblatiivisensuroidultaan
AblatiivisensuroidultansaMonikon ablatiivisensuroiduilta
Monikon ablatiivisensuroiduiltaniMonikon ablatiivisensuroiduiltasi
Monikon ablatiivisensuroiduiltammeMonikon ablatiivisensuroiduiltanne
Monikon ablatiivisensuroiduiltaanMonikon ablatiivisensuroiduiltansa
AllatiivisensuroidulleAllatiivisensuroidulleni
AllatiivisensuroidullesiAllatiivisensuroidullemme
AllatiivisensuroidullenneAllatiivisensuroidulleen
AllatiivisensuroidullensaMonikon allatiivisensuroiduille
Monikon allatiivisensuroiduilleniMonikon allatiivisensuroiduillesi
Monikon allatiivisensuroiduillemmeMonikon allatiivisensuroiduillenne
Monikon allatiivisensuroiduilleenMonikon allatiivisensuroiduillensa
EssiivisensuroitunaEssiivisensuroitunani
EssiivisensuroitunasiEssiivisensuroitunamme
EssiivisensuroitunanneEssiivisensuroitunaan
EssiivisensuroitunansaMonikon essiivisensuroituina
Monikon essiivisensuroituinaniMonikon essiivisensuroituinasi
Monikon essiivisensuroituinammeMonikon essiivisensuroituinanne
Monikon essiivisensuroituinaanMonikon essiivisensuroituinansa
TranslatiivisensuroiduksiTranslatiivisensuroidukseni
TranslatiivisensuroiduksesiTranslatiivisensuroiduksemme
TranslatiivisensuroiduksenneTranslatiivisensuroidukseen
TranslatiivisensuroiduksensaMonikon translatiivisensuroiduiksi
Monikon translatiivisensuroiduikseniMonikon translatiivisensuroiduiksesi
Monikon translatiivisensuroiduiksemmeMonikon translatiivisensuroiduiksenne
Monikon translatiivisensuroiduikseenMonikon translatiivisensuroiduiksensa
Monikon instruktiivisensuroiduinAbessiivisensuroidutta
AbessiivisensuroiduttaniAbessiivisensuroiduttasi
AbessiivisensuroiduttammeAbessiivisensuroiduttanne
AbessiivisensuroiduttaanAbessiivisensuroiduttansa
Monikon abessiivisensuroiduittaMonikon abessiivisensuroiduittani
Monikon abessiivisensuroiduittasiMonikon abessiivisensuroiduittamme
Monikon abessiivisensuroiduittanneMonikon abessiivisensuroiduittaan
Monikon abessiivisensuroiduittansaMonikon komitatiivisensuroituine
Monikon komitatiivisensuroituineniMonikon komitatiivisensuroituinesi
Monikon komitatiivisensuroituinemmeMonikon komitatiivisensuroituinenne
Monikon komitatiivisensuroituineenMonikon komitatiivisensuroituinensa
Monikon akkusatiivisensuroidutMonikon akkusatiivisensuroituni
Monikon akkusatiivisensuroitusiMonikon akkusatiivisensuroitumme
Monikon akkusatiivisensuroitunneMonikon akkusatiivisensuroitunsa
AkkusatiivisensuroituniAkkusatiivisensuroitusi
AkkusatiivisensuroitummeAkkusatiivisensuroitunne
Akkusatiivisensuroitunsa