| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Adjektiivit | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | alaikäiset | Monikko | alaikäiseni |
| Monikko | alaikäisesi | Monikko | alaikäisemme |
| Monikko | alaikäisenne | Monikko | alaikäisensä |
| Genetiivi | alaikäisen | Genetiivi | alaikäiseni |
| Genetiivi | alaikäisesi | Genetiivi | alaikäisemme |
| Genetiivi | alaikäisenne | Genetiivi | alaikäisensä |
| Monikon genetiivi | alaikäisten | Monikon genetiivi | alaikäisien |
| Monikon genetiivi | alaikäisteni | Monikon genetiivi | alaikäisieni |
| Monikon genetiivi | alaikäistesi | Monikon genetiivi | alaikäisiesi |
| Monikon genetiivi | alaikäistemme | Monikon genetiivi | alaikäisiemme |
| Monikon genetiivi | alaikäistenne | Monikon genetiivi | alaikäisienne |
| Monikon genetiivi | alaikäistensä | Monikon genetiivi | alaikäisiensä |
| Partitiivi | alaikäistä | Partitiivi | alaikäistäni |
| Partitiivi | alaikäistäsi | Partitiivi | alaikäistämme |
| Partitiivi | alaikäistänne | Partitiivi | alaikäistään |
| Partitiivi | alaikäistänsä | Monikon partitiivi | alaikäisiä |
| Monikon partitiivi | alaikäisiäni | Monikon partitiivi | alaikäisiäsi |
| Monikon partitiivi | alaikäisiämme | Monikon partitiivi | alaikäisiänne |
| Monikon partitiivi | alaikäisiään | Monikon partitiivi | alaikäisiänsä |
| Inessiivi | alaikäisessä | Inessiivi | alaikäisessäni |
| Inessiivi | alaikäisessäsi | Inessiivi | alaikäisessämme |
| Inessiivi | alaikäisessänne | Inessiivi | alaikäisessään |
| Inessiivi | alaikäisessänsä | Monikon inessiivi | alaikäisissä |
| Monikon inessiivi | alaikäisissäni | Monikon inessiivi | alaikäisissäsi |
| Monikon inessiivi | alaikäisissämme | Monikon inessiivi | alaikäisissänne |
| Monikon inessiivi | alaikäisissään | Monikon inessiivi | alaikäisissänsä |
| Elatiivi | alaikäisestä | Elatiivi | alaikäisestäni |
| Elatiivi | alaikäisestäsi | Elatiivi | alaikäisestämme |
| Elatiivi | alaikäisestänne | Elatiivi | alaikäisestään |
| Elatiivi | alaikäisestänsä | Monikon elatiivi | alaikäisistä |
| Monikon elatiivi | alaikäisistäni | Monikon elatiivi | alaikäisistäsi |
| Monikon elatiivi | alaikäisistämme | Monikon elatiivi | alaikäisistänne |
| Monikon elatiivi | alaikäisistään | Monikon elatiivi | alaikäisistänsä |
| Illatiivi | alaikäiseen | Illatiivi | alaikäiseeni |
| Illatiivi | alaikäiseesi | Illatiivi | alaikäiseemme |
| Illatiivi | alaikäiseenne | Illatiivi | alaikäiseensä |
| Monikon illatiivi | alaikäisiin | Monikon illatiivi | alaikäisiini |
| Monikon illatiivi | alaikäisiisi | Monikon illatiivi | alaikäisiimme |
| Monikon illatiivi | alaikäisiinne | Monikon illatiivi | alaikäisiinsä |
| Adessiivi | alaikäisellä | Adessiivi | alaikäiselläni |
| Adessiivi | alaikäiselläsi | Adessiivi | alaikäisellämme |
| Adessiivi | alaikäisellänne | Adessiivi | alaikäisellään |
| Adessiivi | alaikäisellänsä | Monikon adessiivi | alaikäisillä |
| Monikon adessiivi | alaikäisilläni | Monikon adessiivi | alaikäisilläsi |
| Monikon adessiivi | alaikäisillämme | Monikon adessiivi | alaikäisillänne |
| Monikon adessiivi | alaikäisillään | Monikon adessiivi | alaikäisillänsä |
| Ablatiivi | alaikäiseltä | Ablatiivi | alaikäiseltäni |
| Ablatiivi | alaikäiseltäsi | Ablatiivi | alaikäiseltämme |
| Ablatiivi | alaikäiseltänne | Ablatiivi | alaikäiseltään |
| Ablatiivi | alaikäiseltänsä | Monikon ablatiivi | alaikäisiltä |
| Monikon ablatiivi | alaikäisiltäni | Monikon ablatiivi | alaikäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | alaikäisiltämme | Monikon ablatiivi | alaikäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | alaikäisiltään | Monikon ablatiivi | alaikäisiltänsä |
| Allatiivi | alaikäiselle | Allatiivi | alaikäiselleni |
| Allatiivi | alaikäisellesi | Allatiivi | alaikäisellemme |
| Allatiivi | alaikäisellenne | Allatiivi | alaikäiselleen |
| Allatiivi | alaikäisellensä | Monikon allatiivi | alaikäisille |
| Monikon allatiivi | alaikäisilleni | Monikon allatiivi | alaikäisillesi |
| Monikon allatiivi | alaikäisillemme | Monikon allatiivi | alaikäisillenne |
| Monikon allatiivi | alaikäisilleen | Monikon allatiivi | alaikäisillensä |
| Essiivi | alaikäisenä | Essiivi | alaikäisenäni |
| Essiivi | alaikäisenäsi | Essiivi | alaikäisenämme |
| Essiivi | alaikäisenänne | Essiivi | alaikäisenään |
| Essiivi | alaikäisenänsä | Monikon essiivi | alaikäisinä |
| Monikon essiivi | alaikäisinäni | Monikon essiivi | alaikäisinäsi |
| Monikon essiivi | alaikäisinämme | Monikon essiivi | alaikäisinänne |
| Monikon essiivi | alaikäisinään | Monikon essiivi | alaikäisinänsä |
| Translatiivi | alaikäiseksi | Translatiivi | alaikäisekseni |
| Translatiivi | alaikäiseksesi | Translatiivi | alaikäiseksemme |
| Translatiivi | alaikäiseksenne | Translatiivi | alaikäisekseen |
| Translatiivi | alaikäiseksensä | Monikon translatiivi | alaikäisiksi |
| Monikon translatiivi | alaikäisikseni | Monikon translatiivi | alaikäisiksesi |
| Monikon translatiivi | alaikäisiksemme | Monikon translatiivi | alaikäisiksenne |
| Monikon translatiivi | alaikäisikseen | Monikon translatiivi | alaikäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | alaikäisin | Abessiivi | alaikäisettä |
| Abessiivi | alaikäisettäni | Abessiivi | alaikäisettäsi |
| Abessiivi | alaikäisettämme | Abessiivi | alaikäisettänne |
| Abessiivi | alaikäisettään | Abessiivi | alaikäisettänsä |
| Monikon abessiivi | alaikäisittä | Monikon abessiivi | alaikäisittäni |
| Monikon abessiivi | alaikäisittäsi | Monikon abessiivi | alaikäisittämme |
| Monikon abessiivi | alaikäisittänne | Monikon abessiivi | alaikäisittään |
| Monikon abessiivi | alaikäisittänsä | Monikon komitatiivi | alaikäisine |
| Monikon komitatiivi | alaikäisineni | Monikon komitatiivi | alaikäisinesi |
| Monikon komitatiivi | alaikäisinemme | Monikon komitatiivi | alaikäisinenne |
| Monikon komitatiivi | alaikäisineen | Monikon komitatiivi | alaikäisinensä |
| Monikon akkusatiivi | alaikäiset | Monikon akkusatiivi | alaikäiseni |
| Monikon akkusatiivi | alaikäisesi | Monikon akkusatiivi | alaikäisemme |
| Monikon akkusatiivi | alaikäisenne | Monikon akkusatiivi | alaikäisensä |
| Akkusatiivi | alaikäiseni | Akkusatiivi | alaikäisesi |
| Akkusatiivi | alaikäisemme | Akkusatiivi | alaikäisenne |
| Akkusatiivi | alaikäisensä |