Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈɑlɑˌikæinen]
KieliKäännökset
bulgariaненавършил пълнолетие, ненавършило пълнолетие лице, малолетно или непълнолетно лице, малолетно или непълнолетно дете
englantiminor, underage, underage person, child
espanjamenor, menor de edad, hijo menor de edad, hijo menor
esperantoneplenaĝa
hollantiminderjarige, minderjarig
italiaminorenne, minore, figlio minore, figlio minorenne
japani未成年 (mi-seinen / miseinen), 未成年者 (miseinensha)
kreikkaανήλικος (anílikos), ανήλικας, ανήλικο τέκνο
latvianepilngadīgais, nepilngadīgs bērns
liettuanepilnametis, nepilnametis vaikas
portugalimenor, filho menor
puolamałoletni, nieletni, osoba nieletnia, małoletnie dziecko
ranskamineur, enfant mineur
ruotsiminderårig, omyndig, underårig, underårigt barn
saksaminderjährig, Minderjähriger, Minderjährige, minderjährige Person, minderjähriges Kind
tanskamindreårig, mindreårigt barn
turkkiküçük, rüşte ermemiş, reşit olmayan, ergin olmayan
tšekkinezletilý, nezletilá osoba, nezletilé dítě
unkarikiskorú, kiskorú gyermek
venäjäнесовершеннолетний (nesoveršennoletni), малолетний (maloletni), несовершенноле́тний (nesoveršennolétni), малоле́тний (malolétni)
viroalaealine, alaealine laps

Määritelmät

Adjektiivi

  1. iältään lain määräämän täysi-ikäisyyden rajan alapuolella oleva

Esimerkit

  • Suomessa kaikki alle 18-vuotiaat ovat laillisesti alaikäisiä.

Taivutusmuodot

MonikkoalaikäisetMonikkoalaikäiseni
MonikkoalaikäisesiMonikkoalaikäisemme
MonikkoalaikäisenneMonikkoalaikäisensä
GenetiivialaikäisenGenetiivialaikäiseni
GenetiivialaikäisesiGenetiivialaikäisemme
GenetiivialaikäisenneGenetiivialaikäisensä
Monikon genetiivialaikäistenMonikon genetiivialaikäisien
Monikon genetiivialaikäisteniMonikon genetiivialaikäisieni
Monikon genetiivialaikäistesiMonikon genetiivialaikäisiesi
Monikon genetiivialaikäistemmeMonikon genetiivialaikäisiemme
Monikon genetiivialaikäistenneMonikon genetiivialaikäisienne
Monikon genetiivialaikäistensäMonikon genetiivialaikäisiensä
PartitiivialaikäistäPartitiivialaikäistäni
PartitiivialaikäistäsiPartitiivialaikäistämme
PartitiivialaikäistännePartitiivialaikäistään
PartitiivialaikäistänsäMonikon partitiivialaikäisiä
Monikon partitiivialaikäisiäniMonikon partitiivialaikäisiäsi
Monikon partitiivialaikäisiämmeMonikon partitiivialaikäisiänne
Monikon partitiivialaikäisiäänMonikon partitiivialaikäisiänsä
InessiivialaikäisessäInessiivialaikäisessäni
InessiivialaikäisessäsiInessiivialaikäisessämme
InessiivialaikäisessänneInessiivialaikäisessään
InessiivialaikäisessänsäMonikon inessiivialaikäisissä
Monikon inessiivialaikäisissäniMonikon inessiivialaikäisissäsi
Monikon inessiivialaikäisissämmeMonikon inessiivialaikäisissänne
Monikon inessiivialaikäisissäänMonikon inessiivialaikäisissänsä
ElatiivialaikäisestäElatiivialaikäisestäni
ElatiivialaikäisestäsiElatiivialaikäisestämme
ElatiivialaikäisestänneElatiivialaikäisestään
ElatiivialaikäisestänsäMonikon elatiivialaikäisistä
Monikon elatiivialaikäisistäniMonikon elatiivialaikäisistäsi
Monikon elatiivialaikäisistämmeMonikon elatiivialaikäisistänne
Monikon elatiivialaikäisistäänMonikon elatiivialaikäisistänsä
IllatiivialaikäiseenIllatiivialaikäiseeni
IllatiivialaikäiseesiIllatiivialaikäiseemme
IllatiivialaikäiseenneIllatiivialaikäiseensä
Monikon illatiivialaikäisiinMonikon illatiivialaikäisiini
Monikon illatiivialaikäisiisiMonikon illatiivialaikäisiimme
Monikon illatiivialaikäisiinneMonikon illatiivialaikäisiinsä
AdessiivialaikäiselläAdessiivialaikäiselläni
AdessiivialaikäiselläsiAdessiivialaikäisellämme
AdessiivialaikäisellänneAdessiivialaikäisellään
AdessiivialaikäisellänsäMonikon adessiivialaikäisillä
Monikon adessiivialaikäisilläniMonikon adessiivialaikäisilläsi
Monikon adessiivialaikäisillämmeMonikon adessiivialaikäisillänne
Monikon adessiivialaikäisilläänMonikon adessiivialaikäisillänsä
AblatiivialaikäiseltäAblatiivialaikäiseltäni
AblatiivialaikäiseltäsiAblatiivialaikäiseltämme
AblatiivialaikäiseltänneAblatiivialaikäiseltään
AblatiivialaikäiseltänsäMonikon ablatiivialaikäisiltä
Monikon ablatiivialaikäisiltäniMonikon ablatiivialaikäisiltäsi
Monikon ablatiivialaikäisiltämmeMonikon ablatiivialaikäisiltänne
Monikon ablatiivialaikäisiltäänMonikon ablatiivialaikäisiltänsä
AllatiivialaikäiselleAllatiivialaikäiselleni
AllatiivialaikäisellesiAllatiivialaikäisellemme
AllatiivialaikäisellenneAllatiivialaikäiselleen
AllatiivialaikäisellensäMonikon allatiivialaikäisille
Monikon allatiivialaikäisilleniMonikon allatiivialaikäisillesi
Monikon allatiivialaikäisillemmeMonikon allatiivialaikäisillenne
Monikon allatiivialaikäisilleenMonikon allatiivialaikäisillensä
EssiivialaikäisenäEssiivialaikäisenäni
EssiivialaikäisenäsiEssiivialaikäisenämme
EssiivialaikäisenänneEssiivialaikäisenään
EssiivialaikäisenänsäMonikon essiivialaikäisinä
Monikon essiivialaikäisinäniMonikon essiivialaikäisinäsi
Monikon essiivialaikäisinämmeMonikon essiivialaikäisinänne
Monikon essiivialaikäisinäänMonikon essiivialaikäisinänsä
TranslatiivialaikäiseksiTranslatiivialaikäisekseni
TranslatiivialaikäiseksesiTranslatiivialaikäiseksemme
TranslatiivialaikäiseksenneTranslatiivialaikäisekseen
TranslatiivialaikäiseksensäMonikon translatiivialaikäisiksi
Monikon translatiivialaikäisikseniMonikon translatiivialaikäisiksesi
Monikon translatiivialaikäisiksemmeMonikon translatiivialaikäisiksenne
Monikon translatiivialaikäisikseenMonikon translatiivialaikäisiksensä
Monikon instruktiivialaikäisinAbessiivialaikäisettä
AbessiivialaikäisettäniAbessiivialaikäisettäsi
AbessiivialaikäisettämmeAbessiivialaikäisettänne
AbessiivialaikäisettäänAbessiivialaikäisettänsä
Monikon abessiivialaikäisittäMonikon abessiivialaikäisittäni
Monikon abessiivialaikäisittäsiMonikon abessiivialaikäisittämme
Monikon abessiivialaikäisittänneMonikon abessiivialaikäisittään
Monikon abessiivialaikäisittänsäMonikon komitatiivialaikäisine
Monikon komitatiivialaikäisineniMonikon komitatiivialaikäisinesi
Monikon komitatiivialaikäisinemmeMonikon komitatiivialaikäisinenne
Monikon komitatiivialaikäisineenMonikon komitatiivialaikäisinensä
Monikon akkusatiivialaikäisetMonikon akkusatiivialaikäiseni
Monikon akkusatiivialaikäisesiMonikon akkusatiivialaikäisemme
Monikon akkusatiivialaikäisenneMonikon akkusatiivialaikäisensä
AkkusatiivialaikäiseniAkkusatiivialaikäisesi
AkkusatiivialaikäisemmeAkkusatiivialaikäisenne
Akkusatiivialaikäisensä