| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | osier |
| Monikko | pajupensaat | Genetiivi | pajupensaan |
| Monikon genetiivi | pajupensaiden | Monikon genetiivi | pajupensaitten |
| Partitiivi | pajupensasta | Monikon partitiivi | pajupensaita |
| Inessiivi | pajupensaassa | Monikon inessiivi | pajupensaissa |
| Elatiivi | pajupensaasta | Monikon elatiivi | pajupensaista |
| Illatiivi | pajupensaaseen | Monikon illatiivi | pajupensaisiin |
| Adessiivi | pajupensaalla | Monikon adessiivi | pajupensailla |
| Ablatiivi | pajupensaalta | Monikon ablatiivi | pajupensailta |
| Allatiivi | pajupensaalle | Monikon allatiivi | pajupensaille |
| Essiivi | pajupensaana | Monikon essiivi | pajupensaina |
| Translatiivi | pajupensaaksi | Monikon translatiivi | pajupensaiksi |
| Monikon instruktiivi | pajupensain | Abessiivi | pajupensaatta |
| Monikon abessiivi | pajupensaitta | Monikon akkusatiivi | pajupensaat |