Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopakokauhuisetMonikkopakokauhuiseni
MonikkopakokauhuisesiMonikkopakokauhuisemme
MonikkopakokauhuisenneMonikkopakokauhuisensa
GenetiivipakokauhuisenGenetiivipakokauhuiseni
GenetiivipakokauhuisesiGenetiivipakokauhuisemme
GenetiivipakokauhuisenneGenetiivipakokauhuisensa
Monikon genetiivipakokauhuistenMonikon genetiivipakokauhuisien
Monikon genetiivipakokauhuisteniMonikon genetiivipakokauhuisieni
Monikon genetiivipakokauhuistesiMonikon genetiivipakokauhuisiesi
Monikon genetiivipakokauhuistemmeMonikon genetiivipakokauhuisiemme
Monikon genetiivipakokauhuistenneMonikon genetiivipakokauhuisienne
Monikon genetiivipakokauhuistensaMonikon genetiivipakokauhuisiensa
PartitiivipakokauhuistaPartitiivipakokauhuistani
PartitiivipakokauhuistasiPartitiivipakokauhuistamme
PartitiivipakokauhuistannePartitiivipakokauhuistaan
PartitiivipakokauhuistansaMonikon partitiivipakokauhuisia
Monikon partitiivipakokauhuisianiMonikon partitiivipakokauhuisiasi
Monikon partitiivipakokauhuisiammeMonikon partitiivipakokauhuisianne
Monikon partitiivipakokauhuisiaanMonikon partitiivipakokauhuisiansa
InessiivipakokauhuisessaInessiivipakokauhuisessani
InessiivipakokauhuisessasiInessiivipakokauhuisessamme
InessiivipakokauhuisessanneInessiivipakokauhuisessaan
InessiivipakokauhuisessansaMonikon inessiivipakokauhuisissa
Monikon inessiivipakokauhuisissaniMonikon inessiivipakokauhuisissasi
Monikon inessiivipakokauhuisissammeMonikon inessiivipakokauhuisissanne
Monikon inessiivipakokauhuisissaanMonikon inessiivipakokauhuisissansa
ElatiivipakokauhuisestaElatiivipakokauhuisestani
ElatiivipakokauhuisestasiElatiivipakokauhuisestamme
ElatiivipakokauhuisestanneElatiivipakokauhuisestaan
ElatiivipakokauhuisestansaMonikon elatiivipakokauhuisista
Monikon elatiivipakokauhuisistaniMonikon elatiivipakokauhuisistasi
Monikon elatiivipakokauhuisistammeMonikon elatiivipakokauhuisistanne
Monikon elatiivipakokauhuisistaanMonikon elatiivipakokauhuisistansa
IllatiivipakokauhuiseenIllatiivipakokauhuiseeni
IllatiivipakokauhuiseesiIllatiivipakokauhuiseemme
IllatiivipakokauhuiseenneIllatiivipakokauhuiseensa
Monikon illatiivipakokauhuisiinMonikon illatiivipakokauhuisiini
Monikon illatiivipakokauhuisiisiMonikon illatiivipakokauhuisiimme
Monikon illatiivipakokauhuisiinneMonikon illatiivipakokauhuisiinsa
AdessiivipakokauhuisellaAdessiivipakokauhuisellani
AdessiivipakokauhuisellasiAdessiivipakokauhuisellamme
AdessiivipakokauhuisellanneAdessiivipakokauhuisellaan
AdessiivipakokauhuisellansaMonikon adessiivipakokauhuisilla
Monikon adessiivipakokauhuisillaniMonikon adessiivipakokauhuisillasi
Monikon adessiivipakokauhuisillammeMonikon adessiivipakokauhuisillanne
Monikon adessiivipakokauhuisillaanMonikon adessiivipakokauhuisillansa
AblatiivipakokauhuiseltaAblatiivipakokauhuiseltani
AblatiivipakokauhuiseltasiAblatiivipakokauhuiseltamme
AblatiivipakokauhuiseltanneAblatiivipakokauhuiseltaan
AblatiivipakokauhuiseltansaMonikon ablatiivipakokauhuisilta
Monikon ablatiivipakokauhuisiltaniMonikon ablatiivipakokauhuisiltasi
Monikon ablatiivipakokauhuisiltammeMonikon ablatiivipakokauhuisiltanne
Monikon ablatiivipakokauhuisiltaanMonikon ablatiivipakokauhuisiltansa
AllatiivipakokauhuiselleAllatiivipakokauhuiselleni
AllatiivipakokauhuisellesiAllatiivipakokauhuisellemme
AllatiivipakokauhuisellenneAllatiivipakokauhuiselleen
AllatiivipakokauhuisellensaMonikon allatiivipakokauhuisille
Monikon allatiivipakokauhuisilleniMonikon allatiivipakokauhuisillesi
Monikon allatiivipakokauhuisillemmeMonikon allatiivipakokauhuisillenne
Monikon allatiivipakokauhuisilleenMonikon allatiivipakokauhuisillensa
EssiivipakokauhuisenaEssiivipakokauhuisenani
EssiivipakokauhuisenasiEssiivipakokauhuisenamme
EssiivipakokauhuisenanneEssiivipakokauhuisenaan
EssiivipakokauhuisenansaMonikon essiivipakokauhuisina
Monikon essiivipakokauhuisinaniMonikon essiivipakokauhuisinasi
Monikon essiivipakokauhuisinammeMonikon essiivipakokauhuisinanne
Monikon essiivipakokauhuisinaanMonikon essiivipakokauhuisinansa
TranslatiivipakokauhuiseksiTranslatiivipakokauhuisekseni
TranslatiivipakokauhuiseksesiTranslatiivipakokauhuiseksemme
TranslatiivipakokauhuiseksenneTranslatiivipakokauhuisekseen
TranslatiivipakokauhuiseksensaMonikon translatiivipakokauhuisiksi
Monikon translatiivipakokauhuisikseniMonikon translatiivipakokauhuisiksesi
Monikon translatiivipakokauhuisiksemmeMonikon translatiivipakokauhuisiksenne
Monikon translatiivipakokauhuisikseenMonikon translatiivipakokauhuisiksensa
Monikon instruktiivipakokauhuisinAbessiivipakokauhuisetta
AbessiivipakokauhuisettaniAbessiivipakokauhuisettasi
AbessiivipakokauhuisettammeAbessiivipakokauhuisettanne
AbessiivipakokauhuisettaanAbessiivipakokauhuisettansa
Monikon abessiivipakokauhuisittaMonikon abessiivipakokauhuisittani
Monikon abessiivipakokauhuisittasiMonikon abessiivipakokauhuisittamme
Monikon abessiivipakokauhuisittanneMonikon abessiivipakokauhuisittaan
Monikon abessiivipakokauhuisittansaMonikon komitatiivipakokauhuisine
Monikon komitatiivipakokauhuisineniMonikon komitatiivipakokauhuisinesi
Monikon komitatiivipakokauhuisinemmeMonikon komitatiivipakokauhuisinenne
Monikon komitatiivipakokauhuisineenMonikon komitatiivipakokauhuisinensa
Monikon akkusatiivipakokauhuisetMonikon akkusatiivipakokauhuiseni
Monikon akkusatiivipakokauhuisesiMonikon akkusatiivipakokauhuisemme
Monikon akkusatiivipakokauhuisenneMonikon akkusatiivipakokauhuisensa
AkkusatiivipakokauhuiseniAkkusatiivipakokauhuisesi
AkkusatiivipakokauhuisemmeAkkusatiivipakokauhuisenne
Akkusatiivipakokauhuisensa