| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bonk |
| Monikko | hässimiset | Genetiivi | hässimisen |
| Monikon genetiivi | hässimisten | Monikon genetiivi | hässimisien |
| Partitiivi | hässimistä | Monikon partitiivi | hässimisiä |
| Inessiivi | hässimisessä | Monikon inessiivi | hässimisissä |
| Elatiivi | hässimisestä | Monikon elatiivi | hässimisistä |
| Illatiivi | hässimiseen | Monikon illatiivi | hässimisiin |
| Adessiivi | hässimisellä | Monikon adessiivi | hässimisillä |
| Ablatiivi | hässimiseltä | Monikon ablatiivi | hässimisiltä |
| Allatiivi | hässimiselle | Monikon allatiivi | hässimisille |
| Essiivi | hässimisenä | Monikon essiivi | hässimisinä |
| Translatiivi | hässimiseksi | Monikon translatiivi | hässimisiksi |
| Monikon instruktiivi | hässimisin | Abessiivi | hässimisettä |
| Monikon abessiivi | hässimisittä | Monikon akkusatiivi | hässimiset |