| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | bauksiitit | Genetiivi | bauksiitin |
| Monikon genetiivi | bauksiittien | Partitiivi | bauksiittia |
| Monikon partitiivi | bauksiitteja | Inessiivi | bauksiitissa |
| Monikon inessiivi | bauksiiteissa | Elatiivi | bauksiitista |
| Monikon elatiivi | bauksiiteista | Illatiivi | bauksiittiin |
| Monikon illatiivi | bauksiitteihin | Adessiivi | bauksiitilla |
| Monikon adessiivi | bauksiiteilla | Ablatiivi | bauksiitilta |
| Monikon ablatiivi | bauksiiteilta | Allatiivi | bauksiitille |
| Monikon allatiivi | bauksiiteille | Essiivi | bauksiittina |
| Monikon essiivi | bauksiitteina | Translatiivi | bauksiitiksi |
| Monikon translatiivi | bauksiiteiksi | Monikon instruktiivi | bauksiitein |
| Abessiivi | bauksiititta | Monikon abessiivi | bauksiiteitta |
| Monikon akkusatiivi | bauksiitit |