| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | mahataudit | Genetiivi | mahataudin |
| Monikon genetiivi | mahatautien | Partitiivi | mahatautia |
| Monikon partitiivi | mahatauteja | Inessiivi | mahataudissa |
| Monikon inessiivi | mahataudeissa | Elatiivi | mahataudista |
| Monikon elatiivi | mahataudeista | Illatiivi | mahatautiin |
| Monikon illatiivi | mahatauteihin | Adessiivi | mahataudilla |
| Monikon adessiivi | mahataudeilla | Ablatiivi | mahataudilta |
| Monikon ablatiivi | mahataudeilta | Allatiivi | mahataudille |
| Monikon allatiivi | mahataudeille | Essiivi | mahatautina |
| Monikon essiivi | mahatauteina | Translatiivi | mahataudiksi |
| Monikon translatiivi | mahataudeiksi | Monikon instruktiivi | mahataudein |
| Abessiivi | mahatauditta | Monikon abessiivi | mahataudeitta |
| Monikon akkusatiivi | mahataudit |