| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuntoilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuntoilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuntoilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuntoile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuntoilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuntoilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuntoilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuntoilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuntoillevat | | |