| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | substitutive, compensatory, surrogate |
| espanja | suplente |
| Monikko | korvaavat | Monikko | korvaavani |
| Monikko | korvaavasi | Monikko | korvaavamme |
| Monikko | korvaavanne | Monikko | korvaavansa |
| Genetiivi | korvaavan | Genetiivi | korvaavani |
| Genetiivi | korvaavasi | Genetiivi | korvaavamme |
| Genetiivi | korvaavanne | Genetiivi | korvaavansa |
| Monikon genetiivi | korvaavojen | Monikon genetiivi | korvaavojeni |
| Monikon genetiivi | korvaavojesi | Monikon genetiivi | korvaavojemme |
| Monikon genetiivi | korvaavojenne | Monikon genetiivi | korvaavojensa |
| Partitiivi | korvaavaa | Partitiivi | korvaavaani |
| Partitiivi | korvaavaasi | Partitiivi | korvaavaamme |
| Partitiivi | korvaavaanne | Partitiivi | korvaavaansa |
| Monikon partitiivi | korvaavoja | Monikon partitiivi | korvaavojani |
| Monikon partitiivi | korvaavojasi | Monikon partitiivi | korvaavojamme |
| Monikon partitiivi | korvaavojanne | Monikon partitiivi | korvaavojaan |
| Monikon partitiivi | korvaavojansa | Inessiivi | korvaavassa |
| Inessiivi | korvaavassani | Inessiivi | korvaavassasi |
| Inessiivi | korvaavassamme | Inessiivi | korvaavassanne |
| Inessiivi | korvaavassaan | Inessiivi | korvaavassansa |
| Monikon inessiivi | korvaavoissa | Monikon inessiivi | korvaavoissani |
| Monikon inessiivi | korvaavoissasi | Monikon inessiivi | korvaavoissamme |
| Monikon inessiivi | korvaavoissanne | Monikon inessiivi | korvaavoissaan |
| Monikon inessiivi | korvaavoissansa | Elatiivi | korvaavasta |
| Elatiivi | korvaavastani | Elatiivi | korvaavastasi |
| Elatiivi | korvaavastamme | Elatiivi | korvaavastanne |
| Elatiivi | korvaavastaan | Elatiivi | korvaavastansa |
| Monikon elatiivi | korvaavoista | Monikon elatiivi | korvaavoistani |
| Monikon elatiivi | korvaavoistasi | Monikon elatiivi | korvaavoistamme |
| Monikon elatiivi | korvaavoistanne | Monikon elatiivi | korvaavoistaan |
| Monikon elatiivi | korvaavoistansa | Illatiivi | korvaavaan |
| Illatiivi | korvaavaani | Illatiivi | korvaavaasi |
| Illatiivi | korvaavaamme | Illatiivi | korvaavaanne |
| Illatiivi | korvaavaansa | Monikon illatiivi | korvaavoihin |
| Monikon illatiivi | korvaavoihini | Monikon illatiivi | korvaavoihisi |
| Monikon illatiivi | korvaavoihimme | Monikon illatiivi | korvaavoihinne |
| Monikon illatiivi | korvaavoihinsa | Adessiivi | korvaavalla |
| Adessiivi | korvaavallani | Adessiivi | korvaavallasi |
| Adessiivi | korvaavallamme | Adessiivi | korvaavallanne |
| Adessiivi | korvaavallaan | Adessiivi | korvaavallansa |
| Monikon adessiivi | korvaavoilla | Monikon adessiivi | korvaavoillani |
| Monikon adessiivi | korvaavoillasi | Monikon adessiivi | korvaavoillamme |
| Monikon adessiivi | korvaavoillanne | Monikon adessiivi | korvaavoillaan |
| Monikon adessiivi | korvaavoillansa | Ablatiivi | korvaavalta |
| Ablatiivi | korvaavaltani | Ablatiivi | korvaavaltasi |
| Ablatiivi | korvaavaltamme | Ablatiivi | korvaavaltanne |
| Ablatiivi | korvaavaltaan | Ablatiivi | korvaavaltansa |
| Monikon ablatiivi | korvaavoilta | Monikon ablatiivi | korvaavoiltani |
| Monikon ablatiivi | korvaavoiltasi | Monikon ablatiivi | korvaavoiltamme |
| Monikon ablatiivi | korvaavoiltanne | Monikon ablatiivi | korvaavoiltaan |
| Monikon ablatiivi | korvaavoiltansa | Allatiivi | korvaavalle |
| Allatiivi | korvaavalleni | Allatiivi | korvaavallesi |
| Allatiivi | korvaavallemme | Allatiivi | korvaavallenne |
| Allatiivi | korvaavalleen | Allatiivi | korvaavallensa |
| Monikon allatiivi | korvaavoille | Monikon allatiivi | korvaavoilleni |
| Monikon allatiivi | korvaavoillesi | Monikon allatiivi | korvaavoillemme |
| Monikon allatiivi | korvaavoillenne | Monikon allatiivi | korvaavoilleen |
| Monikon allatiivi | korvaavoillensa | Essiivi | korvaavana |
| Essiivi | korvaavanani | Essiivi | korvaavanasi |
| Essiivi | korvaavanamme | Essiivi | korvaavananne |
| Essiivi | korvaavanaan | Essiivi | korvaavanansa |
| Monikon essiivi | korvaavoina | Monikon essiivi | korvaavoinani |
| Monikon essiivi | korvaavoinasi | Monikon essiivi | korvaavoinamme |
| Monikon essiivi | korvaavoinanne | Monikon essiivi | korvaavoinaan |
| Monikon essiivi | korvaavoinansa | Translatiivi | korvaavaksi |
| Translatiivi | korvaavakseni | Translatiivi | korvaavaksesi |
| Translatiivi | korvaavaksemme | Translatiivi | korvaavaksenne |
| Translatiivi | korvaavakseen | Translatiivi | korvaavaksensa |
| Monikon translatiivi | korvaavoiksi | Monikon translatiivi | korvaavoikseni |
| Monikon translatiivi | korvaavoiksesi | Monikon translatiivi | korvaavoiksemme |
| Monikon translatiivi | korvaavoiksenne | Monikon translatiivi | korvaavoikseen |
| Monikon translatiivi | korvaavoiksensa | Monikon instruktiivi | korvaavoin |
| Abessiivi | korvaavatta | Abessiivi | korvaavattani |
| Abessiivi | korvaavattasi | Abessiivi | korvaavattamme |
| Abessiivi | korvaavattanne | Abessiivi | korvaavattaan |
| Abessiivi | korvaavattansa | Monikon abessiivi | korvaavoitta |
| Monikon abessiivi | korvaavoittani | Monikon abessiivi | korvaavoittasi |
| Monikon abessiivi | korvaavoittamme | Monikon abessiivi | korvaavoittanne |
| Monikon abessiivi | korvaavoittaan | Monikon abessiivi | korvaavoittansa |
| Monikon komitatiivi | korvaavoine | Monikon komitatiivi | korvaavoineni |
| Monikon komitatiivi | korvaavoinesi | Monikon komitatiivi | korvaavoinemme |
| Monikon komitatiivi | korvaavoinenne | Monikon komitatiivi | korvaavoineen |
| Monikon komitatiivi | korvaavoinensa | Monikon akkusatiivi | korvaavat |
| Monikon akkusatiivi | korvaavani | Monikon akkusatiivi | korvaavasi |
| Monikon akkusatiivi | korvaavamme | Monikon akkusatiivi | korvaavanne |
| Monikon akkusatiivi | korvaavansa | Akkusatiivi | korvaavani |
| Akkusatiivi | korvaavasi | Akkusatiivi | korvaavamme |
| Akkusatiivi | korvaavanne | Akkusatiivi | korvaavansa |