Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈhæʋit̪æˣ]
    • IPA: /ˈhæ.ʋi.tæʔ/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
  • Ääntäminen
3.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenGenAm
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
12.matematiikka
13.
14.
15.slangi, showpaini
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
16.

Määritelmät

Verbi

  1. mennä pois näkyvistä, kadota
  2. joutua hukkaan, hukkua, kadota
  3. hajaantua, kadota, haihtua
  4. lakata olemasta, kuolla, jäädä unohduksiin
  5. jäädä häviölle, tulla voitetuksi,
  6. (matematiikka) mennä nollaan
  7. jäädä tappiolle

Esimerkit

  • Yhtäkkiä linnut hävisivät.
    • Suddenly the birds disappeared.
  • Minulta hävisi lompakko kotiin.
    • I lost my wallet at home. (literally: From me the wallet (= my wallet) disappeared into home.)
  • Sumu häviää.
    • The fog is clearing.
  • Vanhat tavat häviävät.
    • Old customs die out.
  • Napoleon hävisi taistelun johtuen huonosta ja kokemattomasta armeijastaan ja vihollisen ylivoimasta, minkä vuoksi hänen oli vetäydyttävä Ranskaan.
    • Napoleon lost the battle because of his weak and unexperienced army and the enemy's superiority, which is why he had to return to France.
  • Hän hävisi kuin tuhka tuuleen.
  • Minulta hävisi lompakko.
  • Vanhat hyvät tavat ovat hävinneet.
  • Alkuperäiskielet häviävät.
  • Siinä kaupassa hävisin aika summan.
  • Hävisimme ottelun 2-0.
  • Derivaatan jälkimmäinen termi häviää vektoritulon ominaisuuksien nojalla.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäviänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshäviät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshäviääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshäviämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshäviätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshäviävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihävisinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihävisit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihävisiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihävisimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihävisitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihävisivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäviäisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshäviäisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäviäisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshäviäisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshäviäisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshäviäisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshäviäYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshävitköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshävitkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshävitkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshävitköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshävinnen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshävinnetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshävinnee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshävinnemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshävinnette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshävinnevät