| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | amerikanenglanti | ||
| Monikko | kannikat | Genetiivi | kannikan |
| Monikon genetiivi | kannikoiden | Monikon genetiivi | kannikoitten |
| Monikon genetiivi | kannikkojen | Partitiivi | kannikkaa |
| Monikon partitiivi | kannikoita | Monikon partitiivi | kannikkoja |
| Inessiivi | kannikassa | Monikon inessiivi | kannikoissa |
| Elatiivi | kannikasta | Monikon elatiivi | kannikoista |
| Illatiivi | kannikkaan | Monikon illatiivi | kannikoihin |
| Monikon illatiivi | kannikkoihin | Adessiivi | kannikalla |
| Monikon adessiivi | kannikoilla | Ablatiivi | kannikalta |
| Monikon ablatiivi | kannikoilta | Allatiivi | kannikalle |
| Monikon allatiivi | kannikoille | Essiivi | kannikkana |
| Monikon essiivi | kannikkoina | Translatiivi | kannikaksi |
| Monikon translatiivi | kannikoiksi | Monikon instruktiivi | kannikoin |
| Abessiivi | kannikatta | Monikon abessiivi | kannikoitta |
| Monikon akkusatiivi | kannikat |