| Monikko | kotimikrot | Genetiivi | kotimikron |
| Monikon genetiivi | kotimikrojen | Partitiivi | kotimikroa |
| Monikon partitiivi | kotimikroja | Inessiivi | kotimikrossa |
| Monikon inessiivi | kotimikroissa | Elatiivi | kotimikrosta |
| Monikon elatiivi | kotimikroista | Illatiivi | kotimikroon |
| Monikon illatiivi | kotimikroihin | Adessiivi | kotimikrolla |
| Monikon adessiivi | kotimikroilla | Ablatiivi | kotimikrolta |
| Monikon ablatiivi | kotimikroilta | Allatiivi | kotimikrolle |
| Monikon allatiivi | kotimikroille | Essiivi | kotimikrona |
| Monikon essiivi | kotimikroina | Translatiivi | kotimikroksi |
| Monikon translatiivi | kotimikroiksi | Monikon instruktiivi | kotimikroin |
| Abessiivi | kotimikrotta | Monikon abessiivi | kotimikroitta |
| Monikon akkusatiivi | kotimikrot |