Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Tarkoititko säkkipimeä?

Määritelmät

Adjektiivi

  1. säkkipimeä, pilkkopimeä

Taivutusmuodot

MonikkosysipimeätMonikkosysipimeäni
MonikkosysipimeäsiMonikkosysipimeämme
MonikkosysipimeänneMonikkosysipimeänsä
GenetiivisysipimeänGenetiivisysipimeäni
GenetiivisysipimeäsiGenetiivisysipimeämme
GenetiivisysipimeänneGenetiivisysipimeänsä
Monikon genetiivisysipimeidenMonikon genetiivisysipimeitten
Monikon genetiivisysipimeideniMonikon genetiivisysipimeitteni
Monikon genetiivisysipimeidesiMonikon genetiivisysipimeittesi
Monikon genetiivisysipimeidemmeMonikon genetiivisysipimeittemme
Monikon genetiivisysipimeidenneMonikon genetiivisysipimeittenne
Monikon genetiivisysipimeidensäMonikon genetiivisysipimeittensä
PartitiivisysipimeääPartitiivisysipimeätä
PartitiivisysipimeääniPartitiivisysipimeätäni
PartitiivisysipimeääsiPartitiivisysipimeätäsi
PartitiivisysipimeäämmePartitiivisysipimeätämme
PartitiivisysipimeäännePartitiivisysipimeätänne
PartitiivisysipimeätäänPartitiivisysipimeäänsä
PartitiivisysipimeätänsäMonikon partitiivisysipimeitä
Monikon partitiivisysipimeitäniMonikon partitiivisysipimeitäsi
Monikon partitiivisysipimeitämmeMonikon partitiivisysipimeitänne
Monikon partitiivisysipimeitäänMonikon partitiivisysipimeitänsä
InessiivisysipimeässäInessiivisysipimeässäni
InessiivisysipimeässäsiInessiivisysipimeässämme
InessiivisysipimeässänneInessiivisysipimeässään
InessiivisysipimeässänsäMonikon inessiivisysipimeissä
Monikon inessiivisysipimeissäniMonikon inessiivisysipimeissäsi
Monikon inessiivisysipimeissämmeMonikon inessiivisysipimeissänne
Monikon inessiivisysipimeissäänMonikon inessiivisysipimeissänsä
ElatiivisysipimeästäElatiivisysipimeästäni
ElatiivisysipimeästäsiElatiivisysipimeästämme
ElatiivisysipimeästänneElatiivisysipimeästään
ElatiivisysipimeästänsäMonikon elatiivisysipimeistä
Monikon elatiivisysipimeistäniMonikon elatiivisysipimeistäsi
Monikon elatiivisysipimeistämmeMonikon elatiivisysipimeistänne
Monikon elatiivisysipimeistäänMonikon elatiivisysipimeistänsä
IllatiivisysipimeäänIllatiivisysipimeääni
IllatiivisysipimeääsiIllatiivisysipimeäämme
IllatiivisysipimeäänneIllatiivisysipimeäänsä
Monikon illatiivisysipimeisiinMonikon illatiivisysipimeihin
Monikon illatiivisysipimeisiiniMonikon illatiivisysipimeihini
Monikon illatiivisysipimeisiisiMonikon illatiivisysipimeihisi
Monikon illatiivisysipimeisiimmeMonikon illatiivisysipimeihimme
Monikon illatiivisysipimeisiinneMonikon illatiivisysipimeihinne
Monikon illatiivisysipimeisiinsäMonikon illatiivisysipimeihinsä
AdessiivisysipimeälläAdessiivisysipimeälläni
AdessiivisysipimeälläsiAdessiivisysipimeällämme
AdessiivisysipimeällänneAdessiivisysipimeällään
AdessiivisysipimeällänsäMonikon adessiivisysipimeillä
Monikon adessiivisysipimeilläniMonikon adessiivisysipimeilläsi
Monikon adessiivisysipimeillämmeMonikon adessiivisysipimeillänne
Monikon adessiivisysipimeilläänMonikon adessiivisysipimeillänsä
AblatiivisysipimeältäAblatiivisysipimeältäni
AblatiivisysipimeältäsiAblatiivisysipimeältämme
AblatiivisysipimeältänneAblatiivisysipimeältään
AblatiivisysipimeältänsäMonikon ablatiivisysipimeiltä
Monikon ablatiivisysipimeiltäniMonikon ablatiivisysipimeiltäsi
Monikon ablatiivisysipimeiltämmeMonikon ablatiivisysipimeiltänne
Monikon ablatiivisysipimeiltäänMonikon ablatiivisysipimeiltänsä
AllatiivisysipimeälleAllatiivisysipimeälleni
AllatiivisysipimeällesiAllatiivisysipimeällemme
AllatiivisysipimeällenneAllatiivisysipimeälleen
AllatiivisysipimeällensäMonikon allatiivisysipimeille
Monikon allatiivisysipimeilleniMonikon allatiivisysipimeillesi
Monikon allatiivisysipimeillemmeMonikon allatiivisysipimeillenne
Monikon allatiivisysipimeilleenMonikon allatiivisysipimeillensä
EssiivisysipimeänäEssiivisysipimeänäni
EssiivisysipimeänäsiEssiivisysipimeänämme
EssiivisysipimeänänneEssiivisysipimeänään
EssiivisysipimeänänsäMonikon essiivisysipimeinä
Monikon essiivisysipimeinäniMonikon essiivisysipimeinäsi
Monikon essiivisysipimeinämmeMonikon essiivisysipimeinänne
Monikon essiivisysipimeinäänMonikon essiivisysipimeinänsä
TranslatiivisysipimeäksiTranslatiivisysipimeäkseni
TranslatiivisysipimeäksesiTranslatiivisysipimeäksemme
TranslatiivisysipimeäksenneTranslatiivisysipimeäkseen
TranslatiivisysipimeäksensäMonikon translatiivisysipimeiksi
Monikon translatiivisysipimeikseniMonikon translatiivisysipimeiksesi
Monikon translatiivisysipimeiksemmeMonikon translatiivisysipimeiksenne
Monikon translatiivisysipimeikseenMonikon translatiivisysipimeiksensä
Monikon instruktiivisysipimeinAbessiivisysipimeättä
AbessiivisysipimeättäniAbessiivisysipimeättäsi
AbessiivisysipimeättämmeAbessiivisysipimeättänne
AbessiivisysipimeättäänAbessiivisysipimeättänsä
Monikon abessiivisysipimeittäMonikon abessiivisysipimeittäni
Monikon abessiivisysipimeittäsiMonikon abessiivisysipimeittämme
Monikon abessiivisysipimeittänneMonikon abessiivisysipimeittään
Monikon abessiivisysipimeittänsäMonikon komitatiivisysipimeine
Monikon komitatiivisysipimeineniMonikon komitatiivisysipimeinesi
Monikon komitatiivisysipimeinemmeMonikon komitatiivisysipimeinenne
Monikon komitatiivisysipimeineenMonikon komitatiivisysipimeinensä
Monikon akkusatiivisysipimeätMonikon akkusatiivisysipimeäni
Monikon akkusatiivisysipimeäsiMonikon akkusatiivisysipimeämme
Monikon akkusatiivisysipimeänneMonikon akkusatiivisysipimeänsä
AkkusatiivisysipimeäniAkkusatiivisysipimeäsi
AkkusatiivisysipimeämmeAkkusatiivisysipimeänne
Akkusatiivisysipimeänsä