| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | écharpe {f} | |
| Monikko | kolmioliinat | Genetiivi | kolmioliinan |
| Monikon genetiivi | kolmioliinojen | Partitiivi | kolmioliinaa |
| Monikon partitiivi | kolmioliinoja | Inessiivi | kolmioliinassa |
| Monikon inessiivi | kolmioliinoissa | Elatiivi | kolmioliinasta |
| Monikon elatiivi | kolmioliinoista | Illatiivi | kolmioliinaan |
| Monikon illatiivi | kolmioliinoihin | Adessiivi | kolmioliinalla |
| Monikon adessiivi | kolmioliinoilla | Ablatiivi | kolmioliinalta |
| Monikon ablatiivi | kolmioliinoilta | Allatiivi | kolmioliinalle |
| Monikon allatiivi | kolmioliinoille | Essiivi | kolmioliinana |
| Monikon essiivi | kolmioliinoina | Translatiivi | kolmioliinaksi |
| Monikon translatiivi | kolmioliinoiksi | Monikon instruktiivi | kolmioliinoin |
| Abessiivi | kolmioliinatta | Monikon abessiivi | kolmioliinoitta |
| Monikon akkusatiivi | kolmioliinat |