| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Pronominit | ||
| 3. | ||
| Monikko | jokuset | Monikko | jokuseni |
| Monikko | jokusesi | Monikko | jokusemme |
| Monikko | jokusenne | Monikko | jokusensa |
| Genetiivi | jokusen | Genetiivi | jokuseni |
| Genetiivi | jokusesi | Genetiivi | jokusemme |
| Genetiivi | jokusenne | Genetiivi | jokusensa |
| Monikon genetiivi | jokusten | Monikon genetiivi | jokusien |
| Monikon genetiivi | jokusteni | Monikon genetiivi | jokusieni |
| Monikon genetiivi | jokustesi | Monikon genetiivi | jokusiesi |
| Monikon genetiivi | jokustemme | Monikon genetiivi | jokusiemme |
| Monikon genetiivi | jokustenne | Monikon genetiivi | jokusienne |
| Monikon genetiivi | jokustensa | Monikon genetiivi | jokusiensa |
| Partitiivi | jokusta | Partitiivi | jokustani |
| Partitiivi | jokustasi | Partitiivi | jokustamme |
| Partitiivi | jokustanne | Partitiivi | jokustaan |
| Partitiivi | jokustansa | Monikon partitiivi | jokusia |
| Monikon partitiivi | jokusiani | Monikon partitiivi | jokusiasi |
| Monikon partitiivi | jokusiamme | Monikon partitiivi | jokusianne |
| Monikon partitiivi | jokusiaan | Monikon partitiivi | jokusiansa |
| Inessiivi | jokusessa | Inessiivi | jokusessani |
| Inessiivi | jokusessasi | Inessiivi | jokusessamme |
| Inessiivi | jokusessanne | Inessiivi | jokusessaan |
| Inessiivi | jokusessansa | Monikon inessiivi | jokusissa |
| Monikon inessiivi | jokusissani | Monikon inessiivi | jokusissasi |
| Monikon inessiivi | jokusissamme | Monikon inessiivi | jokusissanne |
| Monikon inessiivi | jokusissaan | Monikon inessiivi | jokusissansa |
| Elatiivi | jokusesta | Elatiivi | jokusestani |
| Elatiivi | jokusestasi | Elatiivi | jokusestamme |
| Elatiivi | jokusestanne | Elatiivi | jokusestaan |
| Elatiivi | jokusestansa | Monikon elatiivi | jokusista |
| Monikon elatiivi | jokusistani | Monikon elatiivi | jokusistasi |
| Monikon elatiivi | jokusistamme | Monikon elatiivi | jokusistanne |
| Monikon elatiivi | jokusistaan | Monikon elatiivi | jokusistansa |
| Illatiivi | jokuseen | Illatiivi | jokuseeni |
| Illatiivi | jokuseesi | Illatiivi | jokuseemme |
| Illatiivi | jokuseenne | Illatiivi | jokuseensa |
| Monikon illatiivi | jokusiin | Monikon illatiivi | jokusiini |
| Monikon illatiivi | jokusiisi | Monikon illatiivi | jokusiimme |
| Monikon illatiivi | jokusiinne | Monikon illatiivi | jokusiinsa |
| Adessiivi | jokusella | Adessiivi | jokusellani |
| Adessiivi | jokusellasi | Adessiivi | jokusellamme |
| Adessiivi | jokusellanne | Adessiivi | jokusellaan |
| Adessiivi | jokusellansa | Monikon adessiivi | jokusilla |
| Monikon adessiivi | jokusillani | Monikon adessiivi | jokusillasi |
| Monikon adessiivi | jokusillamme | Monikon adessiivi | jokusillanne |
| Monikon adessiivi | jokusillaan | Monikon adessiivi | jokusillansa |
| Ablatiivi | jokuselta | Ablatiivi | jokuseltani |
| Ablatiivi | jokuseltasi | Ablatiivi | jokuseltamme |
| Ablatiivi | jokuseltanne | Ablatiivi | jokuseltaan |
| Ablatiivi | jokuseltansa | Monikon ablatiivi | jokusilta |
| Monikon ablatiivi | jokusiltani | Monikon ablatiivi | jokusiltasi |
| Monikon ablatiivi | jokusiltamme | Monikon ablatiivi | jokusiltanne |
| Monikon ablatiivi | jokusiltaan | Monikon ablatiivi | jokusiltansa |
| Allatiivi | jokuselle | Allatiivi | jokuselleni |
| Allatiivi | jokusellesi | Allatiivi | jokusellemme |
| Allatiivi | jokusellenne | Allatiivi | jokuselleen |
| Allatiivi | jokusellensa | Monikon allatiivi | jokusille |
| Monikon allatiivi | jokusilleni | Monikon allatiivi | jokusillesi |
| Monikon allatiivi | jokusillemme | Monikon allatiivi | jokusillenne |
| Monikon allatiivi | jokusilleen | Monikon allatiivi | jokusillensa |
| Essiivi | jokusena | Essiivi | jokusenani |
| Essiivi | jokusenasi | Essiivi | jokusenamme |
| Essiivi | jokusenanne | Essiivi | jokusenaan |
| Essiivi | jokusenansa | Monikon essiivi | jokusina |
| Monikon essiivi | jokusinani | Monikon essiivi | jokusinasi |
| Monikon essiivi | jokusinamme | Monikon essiivi | jokusinanne |
| Monikon essiivi | jokusinaan | Monikon essiivi | jokusinansa |
| Translatiivi | jokuseksi | Translatiivi | jokusekseni |
| Translatiivi | jokuseksesi | Translatiivi | jokuseksemme |
| Translatiivi | jokuseksenne | Translatiivi | jokusekseen |
| Translatiivi | jokuseksensa | Monikon translatiivi | jokusiksi |
| Monikon translatiivi | jokusikseni | Monikon translatiivi | jokusiksesi |
| Monikon translatiivi | jokusiksemme | Monikon translatiivi | jokusiksenne |
| Monikon translatiivi | jokusikseen | Monikon translatiivi | jokusiksensa |
| Monikon instruktiivi | jokusin | Abessiivi | jokusetta |
| Abessiivi | jokusettani | Abessiivi | jokusettasi |
| Abessiivi | jokusettamme | Abessiivi | jokusettanne |
| Abessiivi | jokusettaan | Abessiivi | jokusettansa |
| Monikon abessiivi | jokusitta | Monikon abessiivi | jokusittani |
| Monikon abessiivi | jokusittasi | Monikon abessiivi | jokusittamme |
| Monikon abessiivi | jokusittanne | Monikon abessiivi | jokusittaan |
| Monikon abessiivi | jokusittansa | Monikon komitatiivi | jokusine |
| Monikon komitatiivi | jokusineni | Monikon komitatiivi | jokusinesi |
| Monikon komitatiivi | jokusinemme | Monikon komitatiivi | jokusinenne |
| Monikon komitatiivi | jokusineen | Monikon komitatiivi | jokusinensa |
| Monikon akkusatiivi | jokuset | Monikon akkusatiivi | jokuseni |
| Monikon akkusatiivi | jokusesi | Monikon akkusatiivi | jokusemme |
| Monikon akkusatiivi | jokusenne | Monikon akkusatiivi | jokusensa |
| Akkusatiivi | jokuseni | Akkusatiivi | jokusesi |
| Akkusatiivi | jokusemme | Akkusatiivi | jokusenne |
| Akkusatiivi | jokusensa |