| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | teekkarit | Genetiivi | teekkarin |
| Monikon genetiivi | teekkarien | Monikon genetiivi | teekkareiden |
| Monikon genetiivi | teekkareitten | Partitiivi | teekkaria |
| Monikon partitiivi | teekkareita | Monikon partitiivi | teekkareja |
| Inessiivi | teekkarissa | Monikon inessiivi | teekkareissa |
| Elatiivi | teekkarista | Monikon elatiivi | teekkareista |
| Illatiivi | teekkariin | Monikon illatiivi | teekkareihin |
| Adessiivi | teekkarilla | Monikon adessiivi | teekkareilla |
| Ablatiivi | teekkarilta | Monikon ablatiivi | teekkareilta |
| Allatiivi | teekkarille | Monikon allatiivi | teekkareille |
| Essiivi | teekkarina | Monikon essiivi | teekkareina |
| Translatiivi | teekkariksi | Monikon translatiivi | teekkareiksi |
| Monikon instruktiivi | teekkarein | Abessiivi | teekkaritta |
| Monikon abessiivi | teekkareitta | Monikon akkusatiivi | teekkarit |