| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mahorkat | Genetiivi | mahorkan |
| Monikon genetiivi | mahorkoiden | Monikon genetiivi | mahorkoitten |
| Monikon genetiivi | mahorkkojen | Partitiivi | mahorkkaa |
| Monikon partitiivi | mahorkoita | Monikon partitiivi | mahorkkoja |
| Inessiivi | mahorkassa | Monikon inessiivi | mahorkoissa |
| Elatiivi | mahorkasta | Monikon elatiivi | mahorkoista |
| Illatiivi | mahorkkaan | Monikon illatiivi | mahorkoihin |
| Monikon illatiivi | mahorkkoihin | Adessiivi | mahorkalla |
| Monikon adessiivi | mahorkoilla | Ablatiivi | mahorkalta |
| Monikon ablatiivi | mahorkoilta | Allatiivi | mahorkalle |
| Monikon allatiivi | mahorkoille | Essiivi | mahorkkana |
| Monikon essiivi | mahorkkoina | Translatiivi | mahorkaksi |
| Monikon translatiivi | mahorkoiksi | Monikon instruktiivi | mahorkoin |
| Abessiivi | mahorkatta | Monikon abessiivi | mahorkoitta |
| Monikon akkusatiivi | mahorkat |