Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | ruokamakkarat | Genetiivi | ruokamakkaran |
| Monikon genetiivi | ruokamakkaroiden | Monikon genetiivi | ruokamakkaroitten |
| Partitiivi | ruokamakkaraa | Monikon partitiivi | ruokamakkaroita |
| Inessiivi | ruokamakkarassa | Monikon inessiivi | ruokamakkaroissa |
| Elatiivi | ruokamakkarasta | Monikon elatiivi | ruokamakkaroista |
| Illatiivi | ruokamakkaraan | Monikon illatiivi | ruokamakkaroihin |
| Adessiivi | ruokamakkaralla | Monikon adessiivi | ruokamakkaroilla |
| Ablatiivi | ruokamakkaralta | Monikon ablatiivi | ruokamakkaroilta |
| Allatiivi | ruokamakkaralle | Monikon allatiivi | ruokamakkaroille |
| Essiivi | ruokamakkarana | Monikon essiivi | ruokamakkaroina |
| Translatiivi | ruokamakkaraksi | Monikon translatiivi | ruokamakkaroiksi |
| Monikon instruktiivi | ruokamakkaroin | Abessiivi | ruokamakkaratta |
| Monikon abessiivi | ruokamakkaroitta | Monikon akkusatiivi | ruokamakkarat |