| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | makkarankuoret | Genetiivi | makkarankuoren |
| Monikon genetiivi | makkarankuorten | Monikon genetiivi | makkarankuorien |
| Partitiivi | makkarankuorta | Monikon partitiivi | makkarankuoria |
| Inessiivi | makkarankuoressa | Monikon inessiivi | makkarankuorissa |
| Elatiivi | makkarankuoresta | Monikon elatiivi | makkarankuorista |
| Illatiivi | makkarankuoreen | Monikon illatiivi | makkarankuoriin |
| Adessiivi | makkarankuorella | Monikon adessiivi | makkarankuorilla |
| Ablatiivi | makkarankuorelta | Monikon ablatiivi | makkarankuorilta |
| Allatiivi | makkarankuorelle | Monikon allatiivi | makkarankuorille |
| Essiivi | makkarankuorena | Monikon essiivi | makkarankuorina |
| Translatiivi | makkarankuoreksi | Monikon translatiivi | makkarankuoriksi |
| Monikon instruktiivi | makkarankuorin | Abessiivi | makkarankuoretta |
| Monikon abessiivi | makkarankuoritta | Monikon akkusatiivi | makkarankuoret |