| Monikko | kahvileivät | Genetiivi | kahvileivän |
| Monikon genetiivi | kahvileipien | Partitiivi | kahvileipää |
| Monikon partitiivi | kahvileipiä | Inessiivi | kahvileivässä |
| Monikon inessiivi | kahvileivissä | Elatiivi | kahvileivästä |
| Monikon elatiivi | kahvileivistä | Illatiivi | kahvileipään |
| Monikon illatiivi | kahvileipiin | Adessiivi | kahvileivällä |
| Monikon adessiivi | kahvileivillä | Ablatiivi | kahvileivältä |
| Monikon ablatiivi | kahvileiviltä | Allatiivi | kahvileivälle |
| Monikon allatiivi | kahvileiville | Essiivi | kahvileipänä |
| Monikon essiivi | kahvileipinä | Translatiivi | kahvileiväksi |
| Monikon translatiivi | kahvileiviksi | Monikon instruktiivi | kahvileivin |
| Abessiivi | kahvileivättä | Monikon abessiivi | kahvileivittä |
| Monikon akkusatiivi | kahvileivät |