Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohöylähirretGenetiivihöylähirren
Monikon genetiivihöylähirsienPartitiivihöylähirttä
Monikon partitiivihöylähirsiäInessiivihöylähirressä
Monikon inessiivihöylähirsissäElatiivihöylähirrestä
Monikon elatiivihöylähirsistäIllatiivihöylähirteen
Monikon illatiivihöylähirsiinAdessiivihöylähirrellä
Monikon adessiivihöylähirsilläAblatiivihöylähirreltä
Monikon ablatiivihöylähirsiltäAllatiivihöylähirrelle
Monikon allatiivihöylähirsilleEssiivihöylähirtenä
Monikon essiivihöylähirsinäTranslatiivihöylähirreksi
Monikon translatiivihöylähirsiksiMonikon instruktiivihöylähirsin
AbessiivihöylähirrettäMonikon abessiivihöylähirsittä
Monikon akkusatiivihöylähirret