| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | messinkiruuvit | Genetiivi | messinkiruuvin |
| Monikon genetiivi | messinkiruuvien | Partitiivi | messinkiruuvia |
| Monikon partitiivi | messinkiruuveja | Inessiivi | messinkiruuvissa |
| Monikon inessiivi | messinkiruuveissa | Elatiivi | messinkiruuvista |
| Monikon elatiivi | messinkiruuveista | Illatiivi | messinkiruuviin |
| Monikon illatiivi | messinkiruuveihin | Adessiivi | messinkiruuvilla |
| Monikon adessiivi | messinkiruuveilla | Ablatiivi | messinkiruuvilta |
| Monikon ablatiivi | messinkiruuveilta | Allatiivi | messinkiruuville |
| Monikon allatiivi | messinkiruuveille | Essiivi | messinkiruuvina |
| Monikon essiivi | messinkiruuveina | Translatiivi | messinkiruuviksi |
| Monikon translatiivi | messinkiruuveiksi | Monikon instruktiivi | messinkiruuvein |
| Abessiivi | messinkiruuvitta | Monikon abessiivi | messinkiruuveitta |
| Monikon akkusatiivi | messinkiruuvit |