| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | pölkkylattiat | Genetiivi | pölkkylattian |
| Monikon genetiivi | pölkkylattioiden | Monikon genetiivi | pölkkylattioitten |
| Partitiivi | pölkkylattiaa | Monikon partitiivi | pölkkylattioita |
| Inessiivi | pölkkylattiassa | Monikon inessiivi | pölkkylattioissa |
| Elatiivi | pölkkylattiasta | Monikon elatiivi | pölkkylattioista |
| Illatiivi | pölkkylattiaan | Monikon illatiivi | pölkkylattioihin |
| Adessiivi | pölkkylattialla | Monikon adessiivi | pölkkylattioilla |
| Ablatiivi | pölkkylattialta | Monikon ablatiivi | pölkkylattioilta |
| Allatiivi | pölkkylattialle | Monikon allatiivi | pölkkylattioille |
| Essiivi | pölkkylattiana | Monikon essiivi | pölkkylattioina |
| Translatiivi | pölkkylattiaksi | Monikon translatiivi | pölkkylattioiksi |
| Monikon instruktiivi | pölkkylattioin | Abessiivi | pölkkylattiatta |
| Monikon abessiivi | pölkkylattioitta | Monikon akkusatiivi | pölkkylattiat |