| Monikko | maavärit | Genetiivi | maavärin |
| Monikon genetiivi | maavärien | Partitiivi | maaväriä |
| Monikon partitiivi | maavärejä | Inessiivi | maavärissä |
| Monikon inessiivi | maaväreissä | Elatiivi | maaväristä |
| Monikon elatiivi | maaväreistä | Illatiivi | maaväriin |
| Monikon illatiivi | maaväreihin | Adessiivi | maavärillä |
| Monikon adessiivi | maaväreillä | Ablatiivi | maaväriltä |
| Monikon ablatiivi | maaväreiltä | Allatiivi | maavärille |
| Monikon allatiivi | maaväreille | Essiivi | maavärinä |
| Monikon essiivi | maaväreinä | Translatiivi | maaväriksi |
| Monikon translatiivi | maaväreiksi | Monikon instruktiivi | maavärein |
| Abessiivi | maavärittä | Monikon abessiivi | maaväreittä |
| Monikon akkusatiivi | maavärit |