| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Mari |
| Monikko | tšeremissit | Genetiivi | tšeremissin |
| Monikon genetiivi | tšeremissien | Partitiivi | tšeremissiä |
| Monikon partitiivi | tšeremissejä | Inessiivi | tšeremississä |
| Monikon inessiivi | tšeremisseissä | Elatiivi | tšeremissistä |
| Monikon elatiivi | tšeremisseistä | Illatiivi | tšeremissiin |
| Monikon illatiivi | tšeremisseihin | Adessiivi | tšeremissillä |
| Monikon adessiivi | tšeremisseillä | Ablatiivi | tšeremissiltä |
| Monikon ablatiivi | tšeremisseiltä | Allatiivi | tšeremissille |
| Monikon allatiivi | tšeremisseille | Essiivi | tšeremissinä |
| Monikon essiivi | tšeremisseinä | Translatiivi | tšeremissiksi |
| Monikon translatiivi | tšeremisseiksi | Monikon instruktiivi | tšeremissein |
| Abessiivi | tšeremissittä | Monikon abessiivi | tšeremisseittä |
| Monikon akkusatiivi | tšeremissit |