| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | velhottaret | Genetiivi | velhottaren |
| Monikon genetiivi | velhottarien | Monikon genetiivi | velhotarten |
| Partitiivi | velhotarta | Monikon partitiivi | velhottaria |
| Inessiivi | velhottaressa | Monikon inessiivi | velhottarissa |
| Elatiivi | velhottaresta | Monikon elatiivi | velhottarista |
| Illatiivi | velhottareen | Monikon illatiivi | velhottariin |
| Adessiivi | velhottarella | Monikon adessiivi | velhottarilla |
| Ablatiivi | velhottarelta | Monikon ablatiivi | velhottarilta |
| Allatiivi | velhottarelle | Monikon allatiivi | velhottarille |
| Essiivi | velhottarena | Monikon essiivi | velhottarina |
| Translatiivi | velhottareksi | Monikon translatiivi | velhottariksi |
| Monikon instruktiivi | velhottarin | Abessiivi | velhottaretta |
| Monikon abessiivi | velhottaritta | Monikon akkusatiivi | velhottaret |