| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| Monikko | meluisat | Monikko | meluisani |
| Monikko | meluisasi | Monikko | meluisamme |
| Monikko | meluisanne | Monikko | meluisansa |
| Genetiivi | meluisan | Genetiivi | meluisani |
| Genetiivi | meluisasi | Genetiivi | meluisamme |
| Genetiivi | meluisanne | Genetiivi | meluisansa |
| Monikon genetiivi | meluisien | Monikon genetiivi | meluisieni |
| Monikon genetiivi | meluisiesi | Monikon genetiivi | meluisiemme |
| Monikon genetiivi | meluisienne | Monikon genetiivi | meluisiensa |
| Partitiivi | meluisaa | Partitiivi | meluisaani |
| Partitiivi | meluisaasi | Partitiivi | meluisaamme |
| Partitiivi | meluisaanne | Partitiivi | meluisaansa |
| Monikon partitiivi | meluisia | Monikon partitiivi | meluisiani |
| Monikon partitiivi | meluisiasi | Monikon partitiivi | meluisiamme |
| Monikon partitiivi | meluisianne | Monikon partitiivi | meluisiaan |
| Monikon partitiivi | meluisiansa | Inessiivi | meluisassa |
| Inessiivi | meluisassani | Inessiivi | meluisassasi |
| Inessiivi | meluisassamme | Inessiivi | meluisassanne |
| Inessiivi | meluisassaan | Inessiivi | meluisassansa |
| Monikon inessiivi | meluisissa | Monikon inessiivi | meluisissani |
| Monikon inessiivi | meluisissasi | Monikon inessiivi | meluisissamme |
| Monikon inessiivi | meluisissanne | Monikon inessiivi | meluisissaan |
| Monikon inessiivi | meluisissansa | Elatiivi | meluisasta |
| Elatiivi | meluisastani | Elatiivi | meluisastasi |
| Elatiivi | meluisastamme | Elatiivi | meluisastanne |
| Elatiivi | meluisastaan | Elatiivi | meluisastansa |
| Monikon elatiivi | meluisista | Monikon elatiivi | meluisistani |
| Monikon elatiivi | meluisistasi | Monikon elatiivi | meluisistamme |
| Monikon elatiivi | meluisistanne | Monikon elatiivi | meluisistaan |
| Monikon elatiivi | meluisistansa | Illatiivi | meluisaan |
| Illatiivi | meluisaani | Illatiivi | meluisaasi |
| Illatiivi | meluisaamme | Illatiivi | meluisaanne |
| Illatiivi | meluisaansa | Monikon illatiivi | meluisiin |
| Monikon illatiivi | meluisiini | Monikon illatiivi | meluisiisi |
| Monikon illatiivi | meluisiimme | Monikon illatiivi | meluisiinne |
| Monikon illatiivi | meluisiinsa | Adessiivi | meluisalla |
| Adessiivi | meluisallani | Adessiivi | meluisallasi |
| Adessiivi | meluisallamme | Adessiivi | meluisallanne |
| Adessiivi | meluisallaan | Adessiivi | meluisallansa |
| Monikon adessiivi | meluisilla | Monikon adessiivi | meluisillani |
| Monikon adessiivi | meluisillasi | Monikon adessiivi | meluisillamme |
| Monikon adessiivi | meluisillanne | Monikon adessiivi | meluisillaan |
| Monikon adessiivi | meluisillansa | Ablatiivi | meluisalta |
| Ablatiivi | meluisaltani | Ablatiivi | meluisaltasi |
| Ablatiivi | meluisaltamme | Ablatiivi | meluisaltanne |
| Ablatiivi | meluisaltaan | Ablatiivi | meluisaltansa |
| Monikon ablatiivi | meluisilta | Monikon ablatiivi | meluisiltani |
| Monikon ablatiivi | meluisiltasi | Monikon ablatiivi | meluisiltamme |
| Monikon ablatiivi | meluisiltanne | Monikon ablatiivi | meluisiltaan |
| Monikon ablatiivi | meluisiltansa | Allatiivi | meluisalle |
| Allatiivi | meluisalleni | Allatiivi | meluisallesi |
| Allatiivi | meluisallemme | Allatiivi | meluisallenne |
| Allatiivi | meluisalleen | Allatiivi | meluisallensa |
| Monikon allatiivi | meluisille | Monikon allatiivi | meluisilleni |
| Monikon allatiivi | meluisillesi | Monikon allatiivi | meluisillemme |
| Monikon allatiivi | meluisillenne | Monikon allatiivi | meluisilleen |
| Monikon allatiivi | meluisillensa | Essiivi | meluisana |
| Essiivi | meluisanani | Essiivi | meluisanasi |
| Essiivi | meluisanamme | Essiivi | meluisananne |
| Essiivi | meluisanaan | Essiivi | meluisanansa |
| Monikon essiivi | meluisina | Monikon essiivi | meluisinani |
| Monikon essiivi | meluisinasi | Monikon essiivi | meluisinamme |
| Monikon essiivi | meluisinanne | Monikon essiivi | meluisinaan |
| Monikon essiivi | meluisinansa | Translatiivi | meluisaksi |
| Translatiivi | meluisakseni | Translatiivi | meluisaksesi |
| Translatiivi | meluisaksemme | Translatiivi | meluisaksenne |
| Translatiivi | meluisakseen | Translatiivi | meluisaksensa |
| Monikon translatiivi | meluisiksi | Monikon translatiivi | meluisikseni |
| Monikon translatiivi | meluisiksesi | Monikon translatiivi | meluisiksemme |
| Monikon translatiivi | meluisiksenne | Monikon translatiivi | meluisikseen |
| Monikon translatiivi | meluisiksensa | Monikon instruktiivi | meluisin |
| Abessiivi | meluisatta | Abessiivi | meluisattani |
| Abessiivi | meluisattasi | Abessiivi | meluisattamme |
| Abessiivi | meluisattanne | Abessiivi | meluisattaan |
| Abessiivi | meluisattansa | Monikon abessiivi | meluisitta |
| Monikon abessiivi | meluisittani | Monikon abessiivi | meluisittasi |
| Monikon abessiivi | meluisittamme | Monikon abessiivi | meluisittanne |
| Monikon abessiivi | meluisittaan | Monikon abessiivi | meluisittansa |
| Monikon komitatiivi | meluisine | Monikon komitatiivi | meluisineni |
| Monikon komitatiivi | meluisinesi | Monikon komitatiivi | meluisinemme |
| Monikon komitatiivi | meluisinenne | Monikon komitatiivi | meluisineen |
| Monikon komitatiivi | meluisinensa | Komparatiivi | meluisampi |
| Superlatiivi | meluisin | Monikon akkusatiivi | meluisat |
| Monikon akkusatiivi | meluisani | Monikon akkusatiivi | meluisasi |
| Monikon akkusatiivi | meluisamme | Monikon akkusatiivi | meluisanne |
| Monikon akkusatiivi | meluisansa | Akkusatiivi | meluisani |
| Akkusatiivi | meluisasi | Akkusatiivi | meluisamme |
| Akkusatiivi | meluisanne | Akkusatiivi | meluisansa |