| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | mädätän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | mädätät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | mädätämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | mädätätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | mädättävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | mädätin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | mädätit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | mädätti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | mädätimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | mädätitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | mädättivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | mädättäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | mädätä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | mädättäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | mädättäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | mädättäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | mädättäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mädättänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | mädättänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mädättänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mädättänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | mädättänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mädättänevät |