| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nahkakäsineet | Genetiivi | nahkakäsineen |
| Monikon genetiivi | nahkakäsineiden | Monikon genetiivi | nahkakäsineitten |
| Partitiivi | nahkakäsinettä | Monikon partitiivi | nahkakäsineitä |
| Inessiivi | nahkakäsineessä | Monikon inessiivi | nahkakäsineissä |
| Elatiivi | nahkakäsineestä | Monikon elatiivi | nahkakäsineistä |
| Illatiivi | nahkakäsineeseen | Monikon illatiivi | nahkakäsineisiin |
| Monikon illatiivi | nahkakäsineihin | Adessiivi | nahkakäsineellä |
| Monikon adessiivi | nahkakäsineillä | Ablatiivi | nahkakäsineeltä |
| Monikon ablatiivi | nahkakäsineiltä | Allatiivi | nahkakäsineelle |
| Monikon allatiivi | nahkakäsineille | Essiivi | nahkakäsineenä |
| Monikon essiivi | nahkakäsineinä | Translatiivi | nahkakäsineeksi |
| Monikon translatiivi | nahkakäsineiksi | Monikon instruktiivi | nahkakäsinein |
| Abessiivi | nahkakäsineettä | Monikon abessiivi | nahkakäsineittä |
| Monikon akkusatiivi | nahkakäsineet |