| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | onykogryfoosit | Genetiivi | onykogryfoosin |
| Monikon genetiivi | onykogryfoosien | Partitiivi | onykogryfoosia |
| Monikon partitiivi | onykogryfooseja | Inessiivi | onykogryfoosissa |
| Monikon inessiivi | onykogryfooseissa | Elatiivi | onykogryfoosista |
| Monikon elatiivi | onykogryfooseista | Illatiivi | onykogryfoosiin |
| Monikon illatiivi | onykogryfooseihin | Adessiivi | onykogryfoosilla |
| Monikon adessiivi | onykogryfooseilla | Ablatiivi | onykogryfoosilta |
| Monikon ablatiivi | onykogryfooseilta | Allatiivi | onykogryfoosille |
| Monikon allatiivi | onykogryfooseille | Essiivi | onykogryfoosina |
| Monikon essiivi | onykogryfooseina | Translatiivi | onykogryfoosiksi |
| Monikon translatiivi | onykogryfooseiksi | Monikon instruktiivi | onykogryfoosein |
| Abessiivi | onykogryfoositta | Monikon abessiivi | onykogryfooseitta |
| Monikon akkusatiivi | onykogryfoosit |