| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | -onniset | Monikko | -onniseni |
| Monikko | -onnisesi | Monikko | -onnisemme |
| Monikko | -onnisenne | Monikko | -onnisensa |
| Genetiivi | -onnisen | Genetiivi | -onniseni |
| Genetiivi | -onnisesi | Genetiivi | -onnisemme |
| Genetiivi | -onnisenne | Genetiivi | -onnisensa |
| Monikon genetiivi | -onnisten | Monikon genetiivi | -onnisien |
| Monikon genetiivi | -onnisteni | Monikon genetiivi | -onnisieni |
| Monikon genetiivi | -onnistesi | Monikon genetiivi | -onnisiesi |
| Monikon genetiivi | -onnistemme | Monikon genetiivi | -onnisiemme |
| Monikon genetiivi | -onnistenne | Monikon genetiivi | -onnisienne |
| Monikon genetiivi | -onnistensa | Monikon genetiivi | -onnisiensa |
| Partitiivi | -onnista | Partitiivi | -onnistani |
| Partitiivi | -onnistasi | Partitiivi | -onnistamme |
| Partitiivi | -onnistanne | Partitiivi | -onnistaan |
| Partitiivi | -onnistansa | Monikon partitiivi | -onnisia |
| Monikon partitiivi | -onnisiani | Monikon partitiivi | -onnisiasi |
| Monikon partitiivi | -onnisiamme | Monikon partitiivi | -onnisianne |
| Monikon partitiivi | -onnisiaan | Monikon partitiivi | -onnisiansa |
| Inessiivi | -onnisessa | Inessiivi | -onnisessani |
| Inessiivi | -onnisessasi | Inessiivi | -onnisessamme |
| Inessiivi | -onnisessanne | Inessiivi | -onnisessaan |
| Inessiivi | -onnisessansa | Monikon inessiivi | -onnisissa |
| Monikon inessiivi | -onnisissani | Monikon inessiivi | -onnisissasi |
| Monikon inessiivi | -onnisissamme | Monikon inessiivi | -onnisissanne |
| Monikon inessiivi | -onnisissaan | Monikon inessiivi | -onnisissansa |
| Elatiivi | -onnisesta | Elatiivi | -onnisestani |
| Elatiivi | -onnisestasi | Elatiivi | -onnisestamme |
| Elatiivi | -onnisestanne | Elatiivi | -onnisestaan |
| Elatiivi | -onnisestansa | Monikon elatiivi | -onnisista |
| Monikon elatiivi | -onnisistani | Monikon elatiivi | -onnisistasi |
| Monikon elatiivi | -onnisistamme | Monikon elatiivi | -onnisistanne |
| Monikon elatiivi | -onnisistaan | Monikon elatiivi | -onnisistansa |
| Illatiivi | -onniseen | Illatiivi | -onniseeni |
| Illatiivi | -onniseesi | Illatiivi | -onniseemme |
| Illatiivi | -onniseenne | Illatiivi | -onniseensa |
| Monikon illatiivi | -onnisiin | Monikon illatiivi | -onnisiini |
| Monikon illatiivi | -onnisiisi | Monikon illatiivi | -onnisiimme |
| Monikon illatiivi | -onnisiinne | Monikon illatiivi | -onnisiinsa |
| Adessiivi | -onnisella | Adessiivi | -onnisellani |
| Adessiivi | -onnisellasi | Adessiivi | -onnisellamme |
| Adessiivi | -onnisellanne | Adessiivi | -onnisellaan |
| Adessiivi | -onnisellansa | Monikon adessiivi | -onnisilla |
| Monikon adessiivi | -onnisillani | Monikon adessiivi | -onnisillasi |
| Monikon adessiivi | -onnisillamme | Monikon adessiivi | -onnisillanne |
| Monikon adessiivi | -onnisillaan | Monikon adessiivi | -onnisillansa |
| Ablatiivi | -onniselta | Ablatiivi | -onniseltani |
| Ablatiivi | -onniseltasi | Ablatiivi | -onniseltamme |
| Ablatiivi | -onniseltanne | Ablatiivi | -onniseltaan |
| Ablatiivi | -onniseltansa | Monikon ablatiivi | -onnisilta |
| Monikon ablatiivi | -onnisiltani | Monikon ablatiivi | -onnisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -onnisiltamme | Monikon ablatiivi | -onnisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -onnisiltaan | Monikon ablatiivi | -onnisiltansa |
| Allatiivi | -onniselle | Allatiivi | -onniselleni |
| Allatiivi | -onnisellesi | Allatiivi | -onnisellemme |
| Allatiivi | -onnisellenne | Allatiivi | -onniselleen |
| Allatiivi | -onnisellensa | Monikon allatiivi | -onnisille |
| Monikon allatiivi | -onnisilleni | Monikon allatiivi | -onnisillesi |
| Monikon allatiivi | -onnisillemme | Monikon allatiivi | -onnisillenne |
| Monikon allatiivi | -onnisilleen | Monikon allatiivi | -onnisillensa |
| Essiivi | -onnisena | Essiivi | -onnisenani |
| Essiivi | -onnisenasi | Essiivi | -onnisenamme |
| Essiivi | -onnisenanne | Essiivi | -onnisenaan |
| Essiivi | -onnisenansa | Monikon essiivi | -onnisina |
| Monikon essiivi | -onnisinani | Monikon essiivi | -onnisinasi |
| Monikon essiivi | -onnisinamme | Monikon essiivi | -onnisinanne |
| Monikon essiivi | -onnisinaan | Monikon essiivi | -onnisinansa |
| Translatiivi | -onniseksi | Translatiivi | -onnisekseni |
| Translatiivi | -onniseksesi | Translatiivi | -onniseksemme |
| Translatiivi | -onniseksenne | Translatiivi | -onnisekseen |
| Translatiivi | -onniseksensa | Monikon translatiivi | -onnisiksi |
| Monikon translatiivi | -onnisikseni | Monikon translatiivi | -onnisiksesi |
| Monikon translatiivi | -onnisiksemme | Monikon translatiivi | -onnisiksenne |
| Monikon translatiivi | -onnisikseen | Monikon translatiivi | -onnisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -onnisin | Abessiivi | -onnisetta |
| Abessiivi | -onnisettani | Abessiivi | -onnisettasi |
| Abessiivi | -onnisettamme | Abessiivi | -onnisettanne |
| Abessiivi | -onnisettaan | Abessiivi | -onnisettansa |
| Monikon abessiivi | -onnisitta | Monikon abessiivi | -onnisittani |
| Monikon abessiivi | -onnisittasi | Monikon abessiivi | -onnisittamme |
| Monikon abessiivi | -onnisittanne | Monikon abessiivi | -onnisittaan |
| Monikon abessiivi | -onnisittansa | Monikon komitatiivi | -onnisine |
| Monikon komitatiivi | -onnisineni | Monikon komitatiivi | -onnisinesi |
| Monikon komitatiivi | -onnisinemme | Monikon komitatiivi | -onnisinenne |
| Monikon komitatiivi | -onnisineen | Monikon komitatiivi | -onnisinensa |
| Komparatiivi | -onnisempi | Superlatiivi | -onnisin |
| Monikon akkusatiivi | -onniset | Monikon akkusatiivi | -onniseni |
| Monikon akkusatiivi | -onnisesi | Monikon akkusatiivi | -onnisemme |
| Monikon akkusatiivi | -onnisenne | Monikon akkusatiivi | -onnisensa |
| Akkusatiivi | -onniseni | Akkusatiivi | -onnisesi |
| Akkusatiivi | -onnisemme | Akkusatiivi | -onnisenne |
| Akkusatiivi | -onnisensa |