| Monikko | mätämunat | Genetiivi | mätämunan |
| Monikon genetiivi | mätämunien | Partitiivi | mätämunaa |
| Monikon partitiivi | mätämunia | Inessiivi | mätämunassa |
| Monikon inessiivi | mätämunissa | Elatiivi | mätämunasta |
| Monikon elatiivi | mätämunista | Illatiivi | mätämunaan |
| Monikon illatiivi | mätämuniin | Adessiivi | mätämunalla |
| Monikon adessiivi | mätämunilla | Ablatiivi | mätämunalta |
| Monikon ablatiivi | mätämunilta | Allatiivi | mätämunalle |
| Monikon allatiivi | mätämunille | Essiivi | mätämunana |
| Monikon essiivi | mätämunina | Translatiivi | mätämunaksi |
| Monikon translatiivi | mätämuniksi | Monikon instruktiivi | mätämunin |
| Abessiivi | mätämunatta | Monikon abessiivi | mätämunitta |
| Monikon akkusatiivi | mätämunat |