| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | archaebacterium |
| Monikko | arkkibakteerit | Genetiivi | arkkibakteerin |
| Monikon genetiivi | arkkibakteerien | Monikon genetiivi | arkkibakteereiden |
| Monikon genetiivi | arkkibakteereitten | Partitiivi | arkkibakteeria |
| Monikon partitiivi | arkkibakteereita | Monikon partitiivi | arkkibakteereja |
| Inessiivi | arkkibakteerissa | Monikon inessiivi | arkkibakteereissa |
| Elatiivi | arkkibakteerista | Monikon elatiivi | arkkibakteereista |
| Illatiivi | arkkibakteeriin | Monikon illatiivi | arkkibakteereihin |
| Adessiivi | arkkibakteerilla | Monikon adessiivi | arkkibakteereilla |
| Ablatiivi | arkkibakteerilta | Monikon ablatiivi | arkkibakteereilta |
| Allatiivi | arkkibakteerille | Monikon allatiivi | arkkibakteereille |
| Essiivi | arkkibakteerina | Monikon essiivi | arkkibakteereina |
| Translatiivi | arkkibakteeriksi | Monikon translatiivi | arkkibakteereiksi |
| Monikon instruktiivi | arkkibakteerein | Abessiivi | arkkibakteeritta |
| Monikon abessiivi | arkkibakteereitta | Monikon akkusatiivi | arkkibakteerit |