| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | historiallinen | |
| Monikko | haahlat | Genetiivi | haahlan |
| Monikon genetiivi | haahlojen | Partitiivi | haahlaa |
| Monikon partitiivi | haahloja | Inessiivi | haahlassa |
| Monikon inessiivi | haahloissa | Elatiivi | haahlasta |
| Monikon elatiivi | haahloista | Illatiivi | haahlaan |
| Monikon illatiivi | haahloihin | Adessiivi | haahlalla |
| Monikon adessiivi | haahloilla | Ablatiivi | haahlalta |
| Monikon ablatiivi | haahloilta | Allatiivi | haahlalle |
| Monikon allatiivi | haahloille | Essiivi | haahlana |
| Monikon essiivi | haahloina | Translatiivi | haahlaksi |
| Monikon translatiivi | haahloiksi | Monikon instruktiivi | haahloin |
| Abessiivi | haahlatta | Monikon abessiivi | haahloitta |
| Monikon akkusatiivi | haahlat |