| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haahkanuntuvapeitteet | Genetiivi | haahkanuntuvapeitteen |
| Monikon genetiivi | haahkanuntuvapeitteiden | Monikon genetiivi | haahkanuntuvapeitteitten |
| Partitiivi | haahkanuntuvapeitettä | Monikon partitiivi | haahkanuntuvapeitteitä |
| Inessiivi | haahkanuntuvapeitteessä | Monikon inessiivi | haahkanuntuvapeitteissä |
| Elatiivi | haahkanuntuvapeitteestä | Monikon elatiivi | haahkanuntuvapeitteistä |
| Illatiivi | haahkanuntuvapeitteeseen | Monikon illatiivi | haahkanuntuvapeitteisiin |
| Monikon illatiivi | haahkanuntuvapeitteihin | Adessiivi | haahkanuntuvapeitteellä |
| Monikon adessiivi | haahkanuntuvapeitteillä | Ablatiivi | haahkanuntuvapeitteeltä |
| Monikon ablatiivi | haahkanuntuvapeitteiltä | Allatiivi | haahkanuntuvapeitteelle |
| Monikon allatiivi | haahkanuntuvapeitteille | Essiivi | haahkanuntuvapeitteenä |
| Monikon essiivi | haahkanuntuvapeitteinä | Translatiivi | haahkanuntuvapeitteeksi |
| Monikon translatiivi | haahkanuntuvapeitteiksi | Monikon instruktiivi | haahkanuntuvapeittein |
| Abessiivi | haahkanuntuvapeitteettä | Monikon abessiivi | haahkanuntuvapeitteittä |
| Monikon akkusatiivi | haahkanuntuvapeitteet |