| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| Monikko | asfaltti-ihottumat | Genetiivi | asfaltti-ihottuman |
| Monikon genetiivi | asfaltti-ihottumien | Partitiivi | asfaltti-ihottumaa |
| Monikon partitiivi | asfaltti-ihottumia | Inessiivi | asfaltti-ihottumassa |
| Monikon inessiivi | asfaltti-ihottumissa | Elatiivi | asfaltti-ihottumasta |
| Monikon elatiivi | asfaltti-ihottumista | Illatiivi | asfaltti-ihottumaan |
| Monikon illatiivi | asfaltti-ihottumiin | Adessiivi | asfaltti-ihottumalla |
| Monikon adessiivi | asfaltti-ihottumilla | Ablatiivi | asfaltti-ihottumalta |
| Monikon ablatiivi | asfaltti-ihottumilta | Allatiivi | asfaltti-ihottumalle |
| Monikon allatiivi | asfaltti-ihottumille | Essiivi | asfaltti-ihottumana |
| Monikon essiivi | asfaltti-ihottumina | Translatiivi | asfaltti-ihottumaksi |
| Monikon translatiivi | asfaltti-ihottumiksi | Monikon instruktiivi | asfaltti-ihottumin |
| Abessiivi | asfaltti-ihottumatta | Monikon abessiivi | asfaltti-ihottumitta |
| Monikon akkusatiivi | asfaltti-ihottumat |