| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | positronit | Genetiivi | positronin |
| Monikon genetiivi | positronien | Partitiivi | positronia |
| Monikon partitiivi | positroneja | Inessiivi | positronissa |
| Monikon inessiivi | positroneissa | Elatiivi | positronista |
| Monikon elatiivi | positroneista | Illatiivi | positroniin |
| Monikon illatiivi | positroneihin | Adessiivi | positronilla |
| Monikon adessiivi | positroneilla | Ablatiivi | positronilta |
| Monikon ablatiivi | positroneilta | Allatiivi | positronille |
| Monikon allatiivi | positroneille | Essiivi | positronina |
| Monikon essiivi | positroneina | Translatiivi | positroniksi |
| Monikon translatiivi | positroneiksi | Monikon instruktiivi | positronein |
| Abessiivi | positronitta | Monikon abessiivi | positroneitta |
| Monikon akkusatiivi | positronit |