Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈlɑhti]
    • IPA: /ˈlɑç.ti/
KieliKäännökset
bulgariaзалив (záliv), заливче, зали́в
englantisound, bay, cove, bight, gulf, culling, fjord, slaughter, golf
espanjabahía, matanza, estrecho, seno, sacrificio, faena, golfo, ensenada, caleta, bahías
esperantogolfo
hollantibaai, golf, slacht
italiabaia, golfo, insenatura, mattanza, calanca
japani (wan), 入り江 (irie), 屠畜 (tochiku)
kreikkaκόλπος (kólpos / kolpos), σφαγή (sfagí), πορθμός (porthmós), όρμος (órmos)
latinanex, baia
latvialīcis
liettuaįlanka
norjabukt, sund
portugalibaía, enseada, matança, golfo, baías
puolazatoka, rzeź
ranskabaie, crique, golfe, abattage
ruotsivik, golf, bukt, slakt, sund
saksaBucht, Förde, Golf, Schlachtung, Meerbusen, rituelles Schlachten, Schächten, Schächtung, Sund
tanskasund, bugt, indskæring
turkkikoy, körfez
tšekkizáliv, zátoka
unkariöböl, mészárlás
venäjäгуба (guba), залив (zaliv), пролив (proliv), канал (kanal), бухта (buhta), зали́в (zalív), убой (uboi), бу́хта (búhta)
virolaht, loomade tapmine

Määritelmät

Substantiivi

  1. meren tai järven muodostelma, jossa vesi työntyy pitkälle mantereeseen kuuluvien maa-alueiden väliin
  2. teurastus

Esimerkit

  • Viimeinenkin lehmä pantiin lahtiin.

Taivutusmuodot

MonikkolahdetMonikkolahdit
GenetiivilahdenGenetiivilahdin
Monikon genetiivilahtienPartitiivilahtea
PartitiivilahtiaMonikon partitiivilahtia
Monikon partitiivilahtejaInessiivilahdessa
InessiivilahdissaMonikon inessiivilahdissa
Monikon inessiivilahdeissaElatiivilahdesta
ElatiivilahdistaMonikon elatiivilahdista
Monikon elatiivilahdeistaIllatiivilahteen
IllatiivilahtiinMonikon illatiivilahtiin
Monikon illatiivilahteihinAdessiivilahdella
AdessiivilahdillaMonikon adessiivilahdilla
Monikon adessiivilahdeillaAblatiivilahdelta
AblatiivilahdiltaMonikon ablatiivilahdilta
Monikon ablatiivilahdeiltaAllatiivilahdelle
AllatiivilahdilleMonikon allatiivilahdille
Monikon allatiivilahdeilleEssiivilahtena
EssiivilahtinaMonikon essiivilahtina
Monikon essiivilahteinaTranslatiivilahdeksi
TranslatiivilahdiksiMonikon translatiivilahdiksi
Monikon translatiivilahdeiksiMonikon instruktiivilahdin
Monikon instruktiivilahdeinAbessiivilahdetta
AbessiivilahdittaMonikon abessiivilahditta
Monikon abessiivilahdeittaMonikon akkusatiivilahdet
Monikon akkusatiivilahdit

Luokat