| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | henkäilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | henkäilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | henkäilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | henkäilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | henkäilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | henkäilevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | henkäilivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | henkäilisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | henkäile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | henkäilköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | henkäilkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | henkäilkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | henkäilkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | henkäillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | henkäillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | henkäillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | henkäillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | henkäillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | henkäillevät | | |