| Monikko | aktivoitumiset | Genetiivi | aktivoitumisen |
| Monikon genetiivi | aktivoitumisten | Monikon genetiivi | aktivoitumisien |
| Partitiivi | aktivoitumista | Monikon partitiivi | aktivoitumisia |
| Inessiivi | aktivoitumisessa | Monikon inessiivi | aktivoitumisissa |
| Elatiivi | aktivoitumisesta | Monikon elatiivi | aktivoitumisista |
| Illatiivi | aktivoitumiseen | Monikon illatiivi | aktivoitumisiin |
| Adessiivi | aktivoitumisella | Monikon adessiivi | aktivoitumisilla |
| Ablatiivi | aktivoitumiselta | Monikon ablatiivi | aktivoitumisilta |
| Allatiivi | aktivoitumiselle | Monikon allatiivi | aktivoitumisille |
| Essiivi | aktivoitumisena | Monikon essiivi | aktivoitumisina |
| Translatiivi | aktivoitumiseksi | Monikon translatiivi | aktivoitumisiksi |
| Monikon instruktiivi | aktivoitumisin | Abessiivi | aktivoitumisetta |
| Monikon abessiivi | aktivoitumisitta | Monikon akkusatiivi | aktivoitumiset |