| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | irtosolukokeet | Genetiivi | irtosolukokeen |
| Monikon genetiivi | irtosolukokeiden | Monikon genetiivi | irtosolukokeitten |
| Partitiivi | irtosolukoetta | Monikon partitiivi | irtosolukokeita |
| Inessiivi | irtosolukokeessa | Monikon inessiivi | irtosolukokeissa |
| Elatiivi | irtosolukokeesta | Monikon elatiivi | irtosolukokeista |
| Illatiivi | irtosolukokeeseen | Monikon illatiivi | irtosolukokeisiin |
| Monikon illatiivi | irtosolukokeihin | Adessiivi | irtosolukokeella |
| Monikon adessiivi | irtosolukokeilla | Ablatiivi | irtosolukokeelta |
| Monikon ablatiivi | irtosolukokeilta | Allatiivi | irtosolukokeelle |
| Monikon allatiivi | irtosolukokeille | Essiivi | irtosolukokeena |
| Monikon essiivi | irtosolukokeina | Translatiivi | irtosolukokeeksi |
| Monikon translatiivi | irtosolukokeiksi | Monikon instruktiivi | irtosolukokein |
| Abessiivi | irtosolukokeetta | Monikon abessiivi | irtosolukokeitta |
| Monikon akkusatiivi | irtosolukokeet |