| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | haggish, haglike, anile, cronelike |
| saksa | senil, altweibisch |
| venäjä | стару́шечий (starúšetši) |
| Monikko | ämmämäiset | Monikko | ämmämäiseni |
| Monikko | ämmämäisesi | Monikko | ämmämäisemme |
| Monikko | ämmämäisenne | Monikko | ämmämäisensä |
| Genetiivi | ämmämäisen | Genetiivi | ämmämäiseni |
| Genetiivi | ämmämäisesi | Genetiivi | ämmämäisemme |
| Genetiivi | ämmämäisenne | Genetiivi | ämmämäisensä |
| Monikon genetiivi | ämmämäisten | Monikon genetiivi | ämmämäisien |
| Monikon genetiivi | ämmämäisteni | Monikon genetiivi | ämmämäisieni |
| Monikon genetiivi | ämmämäistesi | Monikon genetiivi | ämmämäisiesi |
| Monikon genetiivi | ämmämäistemme | Monikon genetiivi | ämmämäisiemme |
| Monikon genetiivi | ämmämäistenne | Monikon genetiivi | ämmämäisienne |
| Monikon genetiivi | ämmämäistensä | Monikon genetiivi | ämmämäisiensä |
| Partitiivi | ämmämäistä | Partitiivi | ämmämäistäni |
| Partitiivi | ämmämäistäsi | Partitiivi | ämmämäistämme |
| Partitiivi | ämmämäistänne | Partitiivi | ämmämäistään |
| Partitiivi | ämmämäistänsä | Monikon partitiivi | ämmämäisiä |
| Monikon partitiivi | ämmämäisiäni | Monikon partitiivi | ämmämäisiäsi |
| Monikon partitiivi | ämmämäisiämme | Monikon partitiivi | ämmämäisiänne |
| Monikon partitiivi | ämmämäisiään | Monikon partitiivi | ämmämäisiänsä |
| Inessiivi | ämmämäisessä | Inessiivi | ämmämäisessäni |
| Inessiivi | ämmämäisessäsi | Inessiivi | ämmämäisessämme |
| Inessiivi | ämmämäisessänne | Inessiivi | ämmämäisessään |
| Inessiivi | ämmämäisessänsä | Monikon inessiivi | ämmämäisissä |
| Monikon inessiivi | ämmämäisissäni | Monikon inessiivi | ämmämäisissäsi |
| Monikon inessiivi | ämmämäisissämme | Monikon inessiivi | ämmämäisissänne |
| Monikon inessiivi | ämmämäisissään | Monikon inessiivi | ämmämäisissänsä |
| Elatiivi | ämmämäisestä | Elatiivi | ämmämäisestäni |
| Elatiivi | ämmämäisestäsi | Elatiivi | ämmämäisestämme |
| Elatiivi | ämmämäisestänne | Elatiivi | ämmämäisestään |
| Elatiivi | ämmämäisestänsä | Monikon elatiivi | ämmämäisistä |
| Monikon elatiivi | ämmämäisistäni | Monikon elatiivi | ämmämäisistäsi |
| Monikon elatiivi | ämmämäisistämme | Monikon elatiivi | ämmämäisistänne |
| Monikon elatiivi | ämmämäisistään | Monikon elatiivi | ämmämäisistänsä |
| Illatiivi | ämmämäiseen | Illatiivi | ämmämäiseeni |
| Illatiivi | ämmämäiseesi | Illatiivi | ämmämäiseemme |
| Illatiivi | ämmämäiseenne | Illatiivi | ämmämäiseensä |
| Monikon illatiivi | ämmämäisiin | Monikon illatiivi | ämmämäisiini |
| Monikon illatiivi | ämmämäisiisi | Monikon illatiivi | ämmämäisiimme |
| Monikon illatiivi | ämmämäisiinne | Monikon illatiivi | ämmämäisiinsä |
| Adessiivi | ämmämäisellä | Adessiivi | ämmämäiselläni |
| Adessiivi | ämmämäiselläsi | Adessiivi | ämmämäisellämme |
| Adessiivi | ämmämäisellänne | Adessiivi | ämmämäisellään |
| Adessiivi | ämmämäisellänsä | Monikon adessiivi | ämmämäisillä |
| Monikon adessiivi | ämmämäisilläni | Monikon adessiivi | ämmämäisilläsi |
| Monikon adessiivi | ämmämäisillämme | Monikon adessiivi | ämmämäisillänne |
| Monikon adessiivi | ämmämäisillään | Monikon adessiivi | ämmämäisillänsä |
| Ablatiivi | ämmämäiseltä | Ablatiivi | ämmämäiseltäni |
| Ablatiivi | ämmämäiseltäsi | Ablatiivi | ämmämäiseltämme |
| Ablatiivi | ämmämäiseltänne | Ablatiivi | ämmämäiseltään |
| Ablatiivi | ämmämäiseltänsä | Monikon ablatiivi | ämmämäisiltä |
| Monikon ablatiivi | ämmämäisiltäni | Monikon ablatiivi | ämmämäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | ämmämäisiltämme | Monikon ablatiivi | ämmämäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | ämmämäisiltään | Monikon ablatiivi | ämmämäisiltänsä |
| Allatiivi | ämmämäiselle | Allatiivi | ämmämäiselleni |
| Allatiivi | ämmämäisellesi | Allatiivi | ämmämäisellemme |
| Allatiivi | ämmämäisellenne | Allatiivi | ämmämäiselleen |
| Allatiivi | ämmämäisellensä | Monikon allatiivi | ämmämäisille |
| Monikon allatiivi | ämmämäisilleni | Monikon allatiivi | ämmämäisillesi |
| Monikon allatiivi | ämmämäisillemme | Monikon allatiivi | ämmämäisillenne |
| Monikon allatiivi | ämmämäisilleen | Monikon allatiivi | ämmämäisillensä |
| Essiivi | ämmämäisenä | Essiivi | ämmämäisenäni |
| Essiivi | ämmämäisenäsi | Essiivi | ämmämäisenämme |
| Essiivi | ämmämäisenänne | Essiivi | ämmämäisenään |
| Essiivi | ämmämäisenänsä | Monikon essiivi | ämmämäisinä |
| Monikon essiivi | ämmämäisinäni | Monikon essiivi | ämmämäisinäsi |
| Monikon essiivi | ämmämäisinämme | Monikon essiivi | ämmämäisinänne |
| Monikon essiivi | ämmämäisinään | Monikon essiivi | ämmämäisinänsä |
| Translatiivi | ämmämäiseksi | Translatiivi | ämmämäisekseni |
| Translatiivi | ämmämäiseksesi | Translatiivi | ämmämäiseksemme |
| Translatiivi | ämmämäiseksenne | Translatiivi | ämmämäisekseen |
| Translatiivi | ämmämäiseksensä | Monikon translatiivi | ämmämäisiksi |
| Monikon translatiivi | ämmämäisikseni | Monikon translatiivi | ämmämäisiksesi |
| Monikon translatiivi | ämmämäisiksemme | Monikon translatiivi | ämmämäisiksenne |
| Monikon translatiivi | ämmämäisikseen | Monikon translatiivi | ämmämäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | ämmämäisin | Abessiivi | ämmämäisettä |
| Abessiivi | ämmämäisettäni | Abessiivi | ämmämäisettäsi |
| Abessiivi | ämmämäisettämme | Abessiivi | ämmämäisettänne |
| Abessiivi | ämmämäisettään | Abessiivi | ämmämäisettänsä |
| Monikon abessiivi | ämmämäisittä | Monikon abessiivi | ämmämäisittäni |
| Monikon abessiivi | ämmämäisittäsi | Monikon abessiivi | ämmämäisittämme |
| Monikon abessiivi | ämmämäisittänne | Monikon abessiivi | ämmämäisittään |
| Monikon abessiivi | ämmämäisittänsä | Monikon komitatiivi | ämmämäisine |
| Monikon komitatiivi | ämmämäisineni | Monikon komitatiivi | ämmämäisinesi |
| Monikon komitatiivi | ämmämäisinemme | Monikon komitatiivi | ämmämäisinenne |
| Monikon komitatiivi | ämmämäisineen | Monikon komitatiivi | ämmämäisinensä |
| Komparatiivi | ämmämäisempi | Superlatiivi | ämmämäisin |
| Monikon akkusatiivi | ämmämäiset | Monikon akkusatiivi | ämmämäiseni |
| Monikon akkusatiivi | ämmämäisesi | Monikon akkusatiivi | ämmämäisemme |
| Monikon akkusatiivi | ämmämäisenne | Monikon akkusatiivi | ämmämäisensä |
| Akkusatiivi | ämmämäiseni | Akkusatiivi | ämmämäisesi |
| Akkusatiivi | ämmämäisemme | Akkusatiivi | ämmämäisenne |
| Akkusatiivi | ämmämäisensä |