| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | horat | Genetiivi | horan |
| Monikon genetiivi | horien | Partitiivi | horaa |
| Monikon partitiivi | horia | Inessiivi | horassa |
| Monikon inessiivi | horissa | Elatiivi | horasta |
| Monikon elatiivi | horista | Illatiivi | horaan |
| Monikon illatiivi | horiin | Adessiivi | horalla |
| Monikon adessiivi | horilla | Ablatiivi | horalta |
| Monikon ablatiivi | horilta | Allatiivi | horalle |
| Monikon allatiivi | horille | Essiivi | horana |
| Monikon essiivi | horina | Translatiivi | horaksi |
| Monikon translatiivi | horiksi | Monikon instruktiivi | horin |
| Abessiivi | horatta | Monikon abessiivi | horitta |
| Monikon akkusatiivi | horat |