Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenFrance

Taivutusmuodot

MonikkokiristyneetMonikkokiristyneeni
MonikkokiristyneesiMonikkokiristyneemme
MonikkokiristyneenneMonikkokiristyneensä
GenetiivikiristyneenGenetiivikiristyneeni
GenetiivikiristyneesiGenetiivikiristyneemme
GenetiivikiristyneenneGenetiivikiristyneensä
Monikon genetiivikiristyneidenMonikon genetiivikiristyneitten
Monikon genetiivikiristyneideniMonikon genetiivikiristyneitteni
Monikon genetiivikiristyneidesiMonikon genetiivikiristyneittesi
Monikon genetiivikiristyneidemmeMonikon genetiivikiristyneittemme
Monikon genetiivikiristyneidenneMonikon genetiivikiristyneittenne
Monikon genetiivikiristyneidensäMonikon genetiivikiristyneittensä
PartitiivikiristynyttäPartitiivikiristynyttäni
PartitiivikiristynyttäsiPartitiivikiristynyttämme
PartitiivikiristynyttännePartitiivikiristynyttään
PartitiivikiristynyttänsäMonikon partitiivikiristyneitä
Monikon partitiivikiristyneitäniMonikon partitiivikiristyneitäsi
Monikon partitiivikiristyneitämmeMonikon partitiivikiristyneitänne
Monikon partitiivikiristyneitäänMonikon partitiivikiristyneitänsä
InessiivikiristyneessäInessiivikiristyneessäni
InessiivikiristyneessäsiInessiivikiristyneessämme
InessiivikiristyneessänneInessiivikiristyneessään
InessiivikiristyneessänsäMonikon inessiivikiristyneissä
Monikon inessiivikiristyneissäniMonikon inessiivikiristyneissäsi
Monikon inessiivikiristyneissämmeMonikon inessiivikiristyneissänne
Monikon inessiivikiristyneissäänMonikon inessiivikiristyneissänsä
ElatiivikiristyneestäElatiivikiristyneestäni
ElatiivikiristyneestäsiElatiivikiristyneestämme
ElatiivikiristyneestänneElatiivikiristyneestään
ElatiivikiristyneestänsäMonikon elatiivikiristyneistä
Monikon elatiivikiristyneistäniMonikon elatiivikiristyneistäsi
Monikon elatiivikiristyneistämmeMonikon elatiivikiristyneistänne
Monikon elatiivikiristyneistäänMonikon elatiivikiristyneistänsä
IllatiivikiristyneeseenIllatiivikiristyneeseeni
IllatiivikiristyneeseesiIllatiivikiristyneeseemme
IllatiivikiristyneeseenneIllatiivikiristyneeseensä
Monikon illatiivikiristyneisiinMonikon illatiivikiristyneihin
Monikon illatiivikiristyneisiiniMonikon illatiivikiristyneihini
Monikon illatiivikiristyneisiisiMonikon illatiivikiristyneihisi
Monikon illatiivikiristyneisiimmeMonikon illatiivikiristyneihimme
Monikon illatiivikiristyneisiinneMonikon illatiivikiristyneihinne
Monikon illatiivikiristyneisiinsäMonikon illatiivikiristyneihinsä
AdessiivikiristyneelläAdessiivikiristyneelläni
AdessiivikiristyneelläsiAdessiivikiristyneellämme
AdessiivikiristyneellänneAdessiivikiristyneellään
AdessiivikiristyneellänsäMonikon adessiivikiristyneillä
Monikon adessiivikiristyneilläniMonikon adessiivikiristyneilläsi
Monikon adessiivikiristyneillämmeMonikon adessiivikiristyneillänne
Monikon adessiivikiristyneilläänMonikon adessiivikiristyneillänsä
AblatiivikiristyneeltäAblatiivikiristyneeltäni
AblatiivikiristyneeltäsiAblatiivikiristyneeltämme
AblatiivikiristyneeltänneAblatiivikiristyneeltään
AblatiivikiristyneeltänsäMonikon ablatiivikiristyneiltä
Monikon ablatiivikiristyneiltäniMonikon ablatiivikiristyneiltäsi
Monikon ablatiivikiristyneiltämmeMonikon ablatiivikiristyneiltänne
Monikon ablatiivikiristyneiltäänMonikon ablatiivikiristyneiltänsä
AllatiivikiristyneelleAllatiivikiristyneelleni
AllatiivikiristyneellesiAllatiivikiristyneellemme
AllatiivikiristyneellenneAllatiivikiristyneelleen
AllatiivikiristyneellensäMonikon allatiivikiristyneille
Monikon allatiivikiristyneilleniMonikon allatiivikiristyneillesi
Monikon allatiivikiristyneillemmeMonikon allatiivikiristyneillenne
Monikon allatiivikiristyneilleenMonikon allatiivikiristyneillensä
EssiivikiristyneenäEssiivikiristyneenäni
EssiivikiristyneenäsiEssiivikiristyneenämme
EssiivikiristyneenänneEssiivikiristyneenään
EssiivikiristyneenänsäMonikon essiivikiristyneinä
Monikon essiivikiristyneinäniMonikon essiivikiristyneinäsi
Monikon essiivikiristyneinämmeMonikon essiivikiristyneinänne
Monikon essiivikiristyneinäänMonikon essiivikiristyneinänsä
TranslatiivikiristyneeksiTranslatiivikiristyneekseni
TranslatiivikiristyneeksesiTranslatiivikiristyneeksemme
TranslatiivikiristyneeksenneTranslatiivikiristyneekseen
TranslatiivikiristyneeksensäMonikon translatiivikiristyneiksi
Monikon translatiivikiristyneikseniMonikon translatiivikiristyneiksesi
Monikon translatiivikiristyneiksemmeMonikon translatiivikiristyneiksenne
Monikon translatiivikiristyneikseenMonikon translatiivikiristyneiksensä
Monikon instruktiivikiristyneinAbessiivikiristyneettä
AbessiivikiristyneettäniAbessiivikiristyneettäsi
AbessiivikiristyneettämmeAbessiivikiristyneettänne
AbessiivikiristyneettäänAbessiivikiristyneettänsä
Monikon abessiivikiristyneittäMonikon abessiivikiristyneittäni
Monikon abessiivikiristyneittäsiMonikon abessiivikiristyneittämme
Monikon abessiivikiristyneittänneMonikon abessiivikiristyneittään
Monikon abessiivikiristyneittänsäMonikon komitatiivikiristyneine
Monikon komitatiivikiristyneineniMonikon komitatiivikiristyneinesi
Monikon komitatiivikiristyneinemmeMonikon komitatiivikiristyneinenne
Monikon komitatiivikiristyneineenMonikon komitatiivikiristyneinensä
Monikon akkusatiivikiristyneetMonikon akkusatiivikiristyneeni
Monikon akkusatiivikiristyneesiMonikon akkusatiivikiristyneemme
Monikon akkusatiivikiristyneenneMonikon akkusatiivikiristyneensä
AkkusatiivikiristyneeniAkkusatiivikiristyneesi
AkkusatiivikiristyneemmeAkkusatiivikiristyneenne
Akkusatiivikiristyneensä

Luokat