| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | salvuporsaat | Genetiivi | salvuporsaan |
| Monikon genetiivi | salvuporsaiden | Monikon genetiivi | salvuporsaitten |
| Partitiivi | salvuporsasta | Monikon partitiivi | salvuporsaita |
| Inessiivi | salvuporsaassa | Monikon inessiivi | salvuporsaissa |
| Elatiivi | salvuporsaasta | Monikon elatiivi | salvuporsaista |
| Illatiivi | salvuporsaaseen | Monikon illatiivi | salvuporsaisiin |
| Adessiivi | salvuporsaalla | Monikon adessiivi | salvuporsailla |
| Ablatiivi | salvuporsaalta | Monikon ablatiivi | salvuporsailta |
| Allatiivi | salvuporsaalle | Monikon allatiivi | salvuporsaille |
| Essiivi | salvuporsaana | Monikon essiivi | salvuporsaina |
| Translatiivi | salvuporsaaksi | Monikon translatiivi | salvuporsaiksi |
| Monikon instruktiivi | salvuporsain | Abessiivi | salvuporsaatta |
| Monikon abessiivi | salvuporsaitta | Monikon akkusatiivi | salvuporsaat |